Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso považuje prípadný vstup nezávislého Škótska do Európskej únie za takmer nemožný. I samotní Škóti sú v otázke nezávislosti podľa najnovších prieskumov skeptickejší.
LONDÝN. BRATISLAVA. "Myslím si, že to bude extrémne náročné, ak nie nemožné," okomentoval minulú nedeľu José Manuel Barroso možný vstup Škótska do Únie, ak by v septembri Škóti hlasovali za jeho nezávislosť.
Informovala o tom agentúra Bloomberg.
Svojimi slovami chcel upozorniť na to, že prípadné "áno" škótskych voličov v septembrovom referende, by so sebou nieslo aj vážne riziká.
Škótsko by po osamostatnení nezostalo automaticky súčasťou Európskej únie. Ako nový štát by muselo podľa Barrosa požiadať o členstvo a úspešne prejsť ratifikačným procesom. V praxi to znamená, že by s jeho členstvom museli súhlasiť všetky členské štáty.
Predseda Komisie si myslí, že je takmer nemožné, aby nový štát, ktorý bol súčasťou jedného z členských krajín, získal súhlas všetkých členov Únie.
Škótsky premiér s Barrosom nesúhlasí
"Žiadny členský štát zatiaľ neavizoval záujem blokovať škótske členstvo," reagoval škótsky premiér Alex Salmond vo svojom prejave v Aberdeene. Uviedla to agentúra Reuters.
Neurobilo tak zatiaľ ani Španielsko aj napriek tomu, že španielska vláda vyjadrila znepokojenie nad prípadnou škótskou nezávislosťou. Príčinou sú obdobné problémy Španielov s Katalánskom, kde sa nacionalisti taktiež usilujú získať väčšiu autonómiu.
Ak by štáty Únie neuznali demokratickú vôľu Škótska, ich konanie by bolo podľa škótskeho premiéra v rozpore so základným princípom Únie na sebaurčenie.
Škótska vicepremiérka Nicola Sturgeonová taktiež odmieta tvrdenie predsedu Európskej komisie.
"(Predseda) Tvrdí, že nie je možné, aby nové krajiny vstúpili do Európskej únie?...Zjavne toto nie je ten prípad, pretože Európska únia sa rozširuje takmer od chvíle, kedy vznikla," povedala Sturgeonová pre BBC Radio 4.
Škótsko po prípadnom získaní nezávislosti môže podľa vicepremiérky vstúpiť do Európskej únie v marci 2016, teda 18 mesiacov po referende. Informáciu zverejnil britský denník The Guardian.
Škótsky minister financií John Swinney označil Barrosove vyjadrenie za "absurdné" a opäť pripomenul slová Alexa Salmonda, že žiadny členský štát nenaznačil, že by chcel prípadné škótske členstvo vetovať.
Najväčším problémom zostáva mena
Alex Salmond potrebuje presvedčiť voličov o tom, že vytvorenie nového európskeho štátu s plnou kontrolou nad svojimi financiami povedie k väčšej prosperite.
Najpálčivejšou otázkou politickej diskusie ako uviedla agentúra Bloomberg aj naďalej zostáva mena. Salmond a jeho Škótska národná strana zastávajú názor, že zachovanie libry by bolo najrozumnejšie, najmä kvôli obchodným vzťahom so zvyškom Británie.
Britský minister financií George Osborne však minulý štvrtok vyhlásil, že Spojené kráľovstvo nevstúpi do menovej únie.
Dva najnovšie prieskumy verejnej mienky zverejnené v nedeľu poukazujú na to, že Škóti sú v otázke nezávislosti čoraz skeptickejší. Informovala o tom agentúra Reuters.
Podľa prieskumu organizácie ICM pre noviny Scotland on Sunday je proti nezávislosti 49 percent Škótov. Oproti prieskumu spred mesiaca počet odporcov nezávislosti stúpol o 5 percent. Počet prívržencov samostatnosti zostal na úrovni 37 percent.
Prieskum, ktorý realizovala spoločnosť Panelbase pre Škótsku národnú stranu dopadol podobne. Proti osamostatneniu Škótska by hlasovalo 47 percent respondentov, čo predstavuje navýšenie o 4 percentá oproti septembru.
Výrazný percentuálny pokles nastal najmä v počte prívržencov samostatnosti. Oproti septembru počet klesol zo 44 percent na 37.
Po septembri už nebude cesty späť
Alex Salmond požiadal v liste britského premiéra o uistenie, že v prípade úspešného referenda, Škótsko nezávislosť skutočne získa. Uvádza to portál sundaypost.com.
Urobil tak po tom, čo nemenovaný člen Cameronovej koalície povedal, že ak by Škóti zahlasovali za samostatnosť, museli by aj napriek tomu nasledovať ďalšie rokovania. Samotný výsledok referenda by tak ešte nemusel automaticky znamenať nezávislosť Škótska.
Hovorkyňa kancelárie Davida Camerona však potvrdila, že výsledok referenda sa bude plne rešpektovať.
"Ako premiér vo svojom nedávnom prejave jasne povedal, ak si ľudia v septembri zvolia "áno", potom sa Škótsko stane nezávislou krajinou a už nebude cesty späť."