"Pripravenosť čečenských povstalcov zabiť civilistov, vrátane správ, že v sobotu pred úsvitom začali s popravami rukojemníkov, nedala Kremľu inú možnosť, ako oslobodiť návštevníkov divadla. Zvolená metóda však akoby pochádzala zo surovej príručky pre bezpečnostné sily zo sovietskych čias," píšu noviny.
"Vzniknutý chaos a úsilie o prikrášlenie pripomínajú nemotorné sovietske pokusy vyrovnať sa s krízami, ako bola jadrová nehoda v Černobyle v roku 1986," konštatuje denník.
"Medzinárodná vojna proti terorizmu a jasné dôkazy, že niektorí čečenskí vzbúrenci dostali podporu a výcvik od al-Káidy, posilnili (ruského prezidenta Vladimira) Putina v tom, že mohol postaviť na rovnakú úroveň svoj boj proti gerilám s americkým ťažením proti Usámovi bin Ládinovi a jeho prívržencom," pokračuje New York Times.
"Hoci medzi tým existuje prepojenie, disponujú Čečenci niekoľkými oprávnenými sťažnosťami na dlhú históriu tvrdej ruskej nadvlády. Putin by mal uznať, že ich vzburu nemôže ukončiť len násilím," podčiarkujú noviny.
"Za predpokladu, že chcú Spojené štáty americké pomôcť, nemali by Putinovi po tomto debakli potľapkať po pleci a povedať mu, že bojujú proti tomu istému nepriateľovi," uzatvára denník.