Ukrajinské úrady ponúkli stiahnutie všetkých obvinení proti aktivistom, ak sa do pondelka stiahnu z vládnych budov.
Agentúrnu správu sme nahradili článkom denníka SME
KYJEV, MOSKVA. Po takmer troch mesiacoch, keď sa tvrdé boje na barikádach v Kyjeve striedali s pozičnou vojnou, ukrajinskí demonštranti v nedeľu opustili niektoré obsadené budovy.
Za to, že na slobodu úrady prepustia všetkých zatknutých aktivistov a zastavia viac ako dvetisíc trestných stíhaní, opustili viacero administratívnych budov v niekoľkých ukrajinských mestách.
Opustili aj kyjevskú radnicu, ktorú obsadili 1. decembra a stala sa „sídlom revolúcie“. Splnili tak kľúčovú požiadavku prezidenta Viktora Janukovyča, na ktorú dostali čas do pondelka.
Protesty pokračujú
Nie všetci aktivisti prijali kompromis s nadšením. V nedeľu sa niekoľko stoviek radikálne naladených ľudí zhromaždilo pred radnicou a snažili sa zablokovať hlavný vchod. S uvoľnením obsadených budov zásadne nesúhlasia.
Ďalej žiadajú demisiu prezidenta Viktora Janukovyča i celej vlády a návrat krajiny k procesu európskej integrácie.
„Čo získala opozícia od začiatku protestov, počas rokovaní s prezidentom a v parlamente? Nič,“ povedal ukrajinským médiám Anatolij Dacenko, lingvista a demonštrant.
Nakoniec sa však podriadili rozhodnutiu opozície všetkých 600 ľudí, ktorí v radnici žili. Budovu odovzdali predstaviteľom OBSE. V pondelok by sa do budovy mali vrátiť úradníci.
Na Námestí nezávislosti v Kyjeve demonštranti zostávajú so súhlasom prokuratúry, rovnako ako v Dome odborov. Ulica Hruševského, kde sa odohrávali v minulých týždňoch najhoršie boje, bude pod špeciálnou ochranou. Vedie totiž do vládnej štvrte.
Žiadajú zmenu ústavy
Vodca opozičnej strany Baťkivščina Arsenij Jaceňuk sa snažil nepokojných demonštrantov upokojiť „hrdinským gestom“, keď oznámil, že odmietol ponuku Janukovyča stať sa premiérom. „Moja odpoveď Janukovyčovi je jednoznačná. Mňa si za funkciu nekúpi.“
Opozícia sa snaží napraviť si reputáciu u demonštrantov tvrdým ultimátom – počas nasledujúceho týždňa musí parlament zrušiť súčasnú ústavu, ktorá dáva prezidentovi výraznejšie právomoci. A krajina sa musí vrátiť k variantu z roku 2004, ktorý oslabuje značne pozíciu hlavy štátu.
Ak tento scenár neprejde, bude sa „konflikt opäť riešiť na ulici“, vyhlásil Jaceňuk.
Ukrajinská opozícia a ľudia v uliciach majú silnú podporu hlavne v európskych krajinách, najaktívnejšie sú Poľsko a Česko, kde prijmú niekoľko zranených demonštrantov a posielajú na Ukrajinu najviac materiálnej pomoci.
Petície proti Janukovyčovi
Do Poľska už odišli prví zranení demonštranti, Praha tiež súhlasila, že bude niekoľkých liečiť. Zároveň rastie odpor proti aprílovej návšteve Viktora Janukovyča v Prahe.
Dve petície proti návšteve, ktoré podpísali osobnosti ako olympionička Věra Čáslavská alebo režisér Jiří Menzel, už na Hrade majú, ale prezident Miloš Zeman im odkázal, že dáva prednosť dialógu.
Ak Janukovyč do Prahy príde, budú ho zrejme vítať davy protestujúcich aj v Česku. Demonštrácie plánuje niekoľko českých neziskových organizácií a prísť chce aj známy aktivista Dmitrij Bulatov, ktorého nedávno na Ukrajine uniesli a mučili neznámi muži s ruským prízvukom.