Moskva 28. októbra (TASR) Ruský denník Deň obviňuje ruské úrady zo zatajovania údajov o skutočnom počte obetí medzi rukojemníkmi v dôsledku sobotňajšieho útoku polície na divadelnú budovu obsadenú teroristami.
Ruské noviny sa pritom odvolávajú na nemenovaného moskovského kriminalistu, podľa ktorého je skutočný počet obetí vyšší než v nedeľu udávaných 118. Všetky moskovské nemocnice, kde hospitalizovali oslobodených rukojemníkov, i mestské márnice dostali prísny zákaz komunikovať s médiami o diagnózach, stave pacientov a počtoch zosnulých.
Denník deň označuje za nepriamych vinníkov moskovskej tragédie štvorlístok vysokých predstaviteľov FSB a ministerstva vnútra, ktorí pripustili, aby 50 teroristov s náložami obsadilo divadelné centrum. Minister vnútra Boris Gryzlov, riaditeľ tajnej služby FSB Nikolaj Patrušev, šéf moskovskej polície Vladimir Pronin a šéf FSB v Moskve Viktor Zacharov by sa mali pozrieť do očí mŕtvym rukojemníkom a napísať žiadosť o prepustenie do civilu.
Nie je však vylúčené, že namiesto vyhadzovu po "úspešnej operácii" čakajú tento štvorlístok ďalšie medaily a pochvalné uznania. "Z nepriamych vinníkov tragédie sa stanú hrdinovia-osloboditelia," uzatvára denník Deň.
Ruský denník Kommersant v súvislosti s použitím neznámeho plynu, ktorý paralyzoval časť teroristov i rukojemníkov, poznamenáva, že rukojemníci sa v rámci boja s terorizmom mohli stať obeťami experimentu. Plyn mohol pochádzať aj zo zahraničia, ale pravdepodobnejšie je, že išlo o experimentálny preparát ešte sovietskej éry.
"Ak vezmeme do úvahy to, že v posledných rokoch bol výskum pre nedostatok financií zmrazený, môžeme vyvodiť záver, že v protiteroristickej operácii bol použitý plyn, ktorý zostal na experimentálnej úrovni. V tomto prípade sa však experiment robil nie v laboratóriu, ale na ľuďoch," konštatuje Kommersant.
Použitý plyn nie je vo výzbroji policajných jednotiek ani protiteroristického oddielu Alfa. Denník naznačuje, že plyn dodala FSB, ale tajná služba to odmieta komentovať. "V FSB v tejto súvislosti nehovoria vôbec nič a odvolávajú sa na to, že zbytočné informácie umožnia teroristom nájsť obranu pred novým špeciálnym prostriedkom," vysvetľuje Kommersant.
Plyn nezasiahol len teroristov a rukojemníkov, ale aj policajtov z jednotky rýchleho reagovania SOBR, ktorí v divadelnej budove nastupovali v druhom slede po členoch oddielu Alfa. Príslušníci Alfy boli pred útokom zaočkovaní protilátkou, ale členovia SOBR nie. "Mali sme to po Alfe čistiť, dobíjať teroristov a vynášať rukojemníkov, ale pomoc sme potrebovali my sami. Len čo sme vdýchli vzduch v hľadisku, celá jednotka začala ako na povel zvracať," citoval Kommersant istého Alexandra, príslušníka špeciálnej jednotky. Príslušníci oddielu sa vďaka dobrej fyzickej kondícii a krátkemu pobytu v zamorenom priestore rýchlo spamätali.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) juh