Čína plánuje čo najskôr obnoviť rokovania o severokórejskom jadrovom programe, ktoré uviazli v roku 2008.
PEKING. Americký minister zahraničných vecí John Kerry v sobotu ukončil dvojdňovú návštevu Číny.
Peking prisľúbil, že bude tlačiť na Severnú Kóreu, aby sa vrátila k uviaznutým rozhovorom o ukončení svojho jadrového programu, uviedla tlačová agentúra DPA.
Kerry povedal, že v súvislosti s jadrovým programom KĽDR sa Čína nemohla vyjadriť jasnejšie.
Podľa jeho slov čínski lídri chcú urobiť svoju diel práce na tom, aby Severná Kórea nemala jadrové zbrane a nedovolia, aby bol región nestabilný a vypukla tam vojna.
Čínsky minister zahraničných vecí Wang I potvrdil, že Čína chce čo najskôr obnoviť šesťstranné rokovania o severokórejskom jadrovom programe, na ktorých sa okrem Pekingu a Pchjongjangu zúčastňovali aj Spojené štáty, Južná Kórea, Japonsko a Rusko.
Rozhovory sa začali v roku 2003, no v roku 2008 uviazli. Wang povedal, že Čína berie túto otázku vážne, čo ukazujú nielen slová, ale aj urobené kroky.
Po návšteve Číny šéf americkej diplomacie odcestoval do Indonézie.