Londýn 28. októbra (TASR) - Situáciu v Moskve po zásahu bezpečnostných síl proti čečenským povstalcom, ktorí niekoľko dní v divadle zadržiavali vyše 700 rukojemníkov, dnes rozoberajú na titulných stranách všetky britské denníky.
Väčšina z nich opatrne pripúšťa, že ruská strana nemala inú možnosť ako zasiahnuť, no Moskva nakoniec zaplatila privysokú cenu, myslia si Financial Times.
Postavenie prezidenta Vladimíra Putina sa nepochybne upevnilo vďaka ráznemu zákroku a tvrdému postoju počas celého priebehu drámy. Ruský prezident rád budí dojem rozhodného a nekompromisného muža a tí, ktorí od neho čakajú práve takýto prístup, nemôžu byť sklamaní.
Rusko si však určite nezískalo veľa priateľov na medzinárodnej scéne, keď odmietlo uviesť, aký plyn použili bezpečnostné sily pri zásahu v moskovskom divadle. Podľa dostupných informácií sa zdá, že išlo zrejme o nejakú nervovoparalytickú látku, ktorá vyvoláva ospalosť, ale môže mať trvalé následky na mentálne zdravie tých, ktorí s ním prídu do styku.
Ak sa toto podozrenie potvrdí, potom je možné, že Rusko porušilo záväzok priznať zásoby určitých látok podľa Konvencie o chemických zbraniach, upozorňujú Financial Times.
Denník Times prirovnáva incident k vlaňajším útokom v USA a píše, že rukojemnícka dráma v hudobnom divadle bude mať na Rusko podobný vplyv ako mali septembrové útoky na New Yorku a Washington na Američanov.
No bez ohľadu na to, koľko rukojemníkov zahynie na otravu plynom, najväčším problémom je stará ruská choroba - neochota hovoriť pravdu a snaha zatajovať informácie, konštatujú Times.
Putin bude teraz musieť rozhodne demonštrovať, že klamstvá a zastieranie, ktoré premenili námornú katastrofu ponorky Kursk na politický škandál, sa tentoraz nebudú opakovať, uzatvárajú londýnske noviny.