Jeho vzorom je Tony Blair aj Barack Obama. Tridsaťdeväťročný Matteo Renzi, líder najsilnejšej talianskej strany, by sa mohol stať najmladším premiérom v Európe.
RÍM, BRATISLAVA. Taliansko je krajinou, kde sú možno najstarší politici v Európe.
Prezident Giorgio Napolitano má 88 rokov, expremiér Silvio Berlusconi, ktorý napriek verdiktu súdu do politickej penzie neodchádza, 77. Mnohí poslanci a senátori sú v pokročilom dôchodkovom veku.
Práve táto krajina však zrejme bude mať čoskoro najmladšieho premiéra v Európe. Matteo Renzi, od decembra líder ľavicovej Demokratickej strany, mal v januári len 39 rokov.
A práve s heslom odstrániť prestarnutých politikov a modernizovať svoju stranu si tento starosta Florencie získal popularitu.
Až tak, že vo štvrtok presvedčil vedenie strany, aby prinútilo odstúpiť premiéra Enrica Letta, ktorý v piatok oficiálne rezignoval.
Renzi by ho mohol nahradiť a stať sa tak najmladším premiérom v dejinách Talianska.
Maratóny a Koleso šťastia
Matteo Renzi
- Narodil sa v roku 1975 vo Florencii.
- Vyštudoval právo. Do politiky vstúpil v 21 rokoch.
- V roku 2004 sa stal prezidentom provincie Florencia.
- V roku 2009 vyhral primátorské voľby v rodisku.
- V decembri sa stal šéfom Demokratickej strany.
Rodákovi z Florencie hovoria jeho stúpenci „taliansky Tony Blair“, pretože chce ľavicovú stranu zmodernizovať a posunúť do stredu.
Odporcovia mu hovoria „malý Berlusconi“ pre jeho agresívny štýl.
Vyčítajú mu tiež, že sa s neslávne známym expremiérom stretáva a dohaduje prijatie zákonov.
Najviac sa však ujala jeho prezývka „šrotovník“. Zaviedli ju v roku 2010.
Vtedy už bol rok primátorom Florencie a na stanici Leopolda zorganizoval veľké stretnutie, v ktorom ľudia diskutovali o talianskej politike.
Volal po modernizácii strany, hovoril, že starých politikov by mali poslať do šrotu.
A práve Renzi je typ mladého politika s dobrým prejavom aj štýlom, ktorý si vie získať mladých ľudí. Vo Florencii behá maratóny, chodí na bicykli a necháva sa fotiť v koženej bunde.
Bývalý dlhoročný skaut, ktorý svojho času päťkrát vyhral taliansku televíznu súťaž Koleso šťastia, sa ešte pred tridsiatkou stal prezidentom provincie Florencia.
Ako primátor mesta znižoval dane a spustil recyklačný program.
Okrem Tonyho Blaira je jeho vzorom aj americký prezident Barack Obama, v roku 2012 sa zúčastnil na nominačnom zjazde americkej Demokratickej strany.
Tretí za rok
Renziho nikdy nezvolili do verejnej funkcie a nie je ani poslanec, no ako líder strany od minulého decembra je favoritom na voľný post.
Bude to už tretí šéf talianskej vlády za posledný rok a rovnako ako predchodcovia, ani on neviedol svoju stranu do volieb ako kandidát na premiéra.
„V normálnej Európe sa stanete hlavou vlády, ak vyhráte voľby. Nie v Taliansku,“ napísal denník Corriere della Sera. Nedobrá správa by to bola aj pre Brusel, keďže Renzi je bojovnejší politik ako Letta, ktorý dodržiaval Úniou tlačené šetrenie, napísal Financial Times.
Na rozdiel od predchodcov by Renzi rád zostal v kresle štyri roky.
„Myslím, že má potenciál stať sa charizmatickým lídrom a nové tváre sú veľmi žiadané na politickej scéne v Taliansku,“ povedal pre Daily Telegraph analytik Vincenzo Scarpetta.