Britský kulturológ skúmal, ako môžu rôzne kultúry žiť v Británii vedľa seba. Bol ľavičiarom, no labouristom vyčítal, že pokračujú v politike Thatcherovej.
Je Bohom ľavicových debát, napísala o ňom pred rokom redaktorka Guardianu Zoe Williamsová.
„Nie v zmysle hyperboly, ale v tom, ako si ho vážia. Každý rozhovor, či už je o multikulturalizme, alebo o feminizme, o Karlovi Marxovi alebo o voľnom trhu, sa v momente, keď dosiahne istú hĺbku, dostane k jeho myšlienkam,“ napísala.
Stuart Hall vyrástol na Jamajke v zmiešanej rodine, aj keď hovorieval, že bol jej najčernejším členom. Rodičia nechceli, aby sa stretával s černochmi, aj preto v 20 rokoch odišiel študovať na Oxford. Tam vydržal len pár mesiacov, no v Británii ostal do smrti.
Proti tankom v Budapešti
Prišiel tam v čase, keď sa len začínala vlna veľkej karibskej imigrácie. Medzi prisťahovalcami na okraji spoločnosti a s jamajskou hudbou sa cítil lepšie ako v naškrobenom prostredí tradičných britských univerzít.
Kľúčovým momentom v jeho intelektuálnom prerode bol rok 1956, keď Sovieti zastavili revolúciu v Maďarsku. „Ocitol som sa naspäť v marxizme, proti tankom v uliciach Budapešti,” povedal.