SARAJEVO. Dopravu v centre Sarajeva vo štvrtok zablokovali demonštranti, a to v rámci pokračujúcich protestov proti vláde bosniansko-chorvátskej Federácie Bosny a Hercegoviny, jednej z dvoch častí samostatnej Bosny.
Podľa agentúry HINA sa protestu zúčastnilo menej ľudí ako v uplynulých dňoch.
Približne 300 ľudí sa okolo poludnia zhromaždilo pred budovou vlády bosniansko-chorvátskeho predsedníctva a po dvoch hodinách zablokovali dopravu na hlavnej križovatke v okolí vládnej budovy.
Ministra vinia z nečinnosti
Strana demokratickej akcie (SDA), ktorá zastupuje prevažne bosnianskych Moslimov, navrhuje pre zhoršenú bezpečnostnú situáciu odvolávať ministra bezpečnosti Fahrudina Radončiča.
Predstaviteľ SDA návrh odôvodnil tým, že v kritických dňoch masových protestov, najmä 7. februára, minister neurobil nič na ochranu bezpečnosti zhromaždenia a štátneho majetku, keď demonštranti zaútočili na budovu vlády a podpálili ju.
SDA zároveň oznámila, že podporí návrh Sociálnodemokratickej strany Bosny a Hercegoviny (SDP BiH) na zmenu volebného zákona, ktorý by mohol znamenať vypísanie predčasných volieb.
Srbi predčasné voľby nechcú
Konanie celoštátnych predčasných volieb, ktoré sú v riadnom termíne naplánované na október, odmieta Republika Srbská, druhá z dvoch entít tvoriacich vládnuce predsedníctvo Bosny, oznámil podľa agentúry Tanjug člen predsedníctva Nebojsa Radmanovič.
Konštatoval pritom, že problémy týkajúce sa Federácie Bosny a Hercegoviny, si musí vyriešiť sama, keďže situácia v Republike Srbskej zostáva pokojná.
Koncom minulého týždňa sa v Bosne a Hercegovine rozpútala vlna protestov proti stúpajúcej nezamestnanosti a nečinnosti vlády.
Demonštranti v Sarajeve, Tuzle a Zenici poškodili vládne budovy. Ide o najhoršie nepokoje v krajine od skončenia bosnianskej občianskej vojny v roku 1995.