Izraelčania s priezviskom Attias, Faradž, Gabai či Moreno (a ešte ďalších 50 priezvisk) majú šancu získať španielske občianstvo.
Madrid ich chce odškodniť za neprávosti spáchané na ich predkoch pred 522 rokmi. Vtedy kráľovský pár Ferdinand a Izabela vyhostil z krajiny všetkých Židov. To boli tí šťastnejší. Iných zabili, umučili alebo ich prinútili konvertovať na katolícku vieru.
Teraz to vyzerá tak, že španielske občianstvo by mohlo získať až 3,5 milióna Židov vrátane viac ako milióna Izraelčanov. Organizácie zastupujúce záujmy sefardských Židov však hovoria, že to nepôjde len tak ľahko a treba sa pripraviť na zdĺhavú administratívu.
Európske pasy sú v Izraeli veľmi žiadané a mnoho Izraelčanov ich vníma ako poistku, ak by sa v Izraeli skomplikovala bezpečnostná situácia. Navyše, občania Izraela sú veľmi flexibilní a pas z krajín Európskej únie im umožňuje ľahšie si hľadať prácu či príležitosť na štúdium v zahraničí.
Mám kamarátku, ktorá sa volá Tali Kadoš, čo je španielske priezvisko. U nich doma sa stále hovorí jazykom ladino, pradávnym jazykom sefardských Židov.
Tali vyštudovala romanistiku, hovorí plynule po španielsky aj po portugalsky, pracuje pre organizáciu, ktorá pomáha bývalým väzňom koncentrákov. Keď som počula o možnosti získať španielske občianstvo a o zdĺhavých rokovaniach, ktoré k tomu viedli, hneď som kamarátke Tali volala. Že aké je to fantastické.
Zarazilo ma, keď povedala, že jej sa to až tak nevidí a ona o občianstvo nepožiada, hoci okrem „správneho“ priezviska sa vie preukázať aj dlhou líniou sefardských predkov, znalosťou jazyka a kultúry a niekoľkoročnými pobytmi na španielskych univerzitách, kde učila hebrejčinu.
Tali si myslí, že španielsky pas je slabou náplasťou za krivdy a vraždy. Pokusom ospravedlniť neospravedlniteľné. A od tých Izraelčanov, čo na to pristúpia, aj facka Izraelu.
Nemyslím, že jej názor je väčšinový. Ľudia teraz túžia po šanciach a možnostiach. A určite aj po náprave zla. Aj keď prišla neskoro a nie je dokonalá.