ROTA. Obrovská americká nákladná loď MV Cape Ray, určená na likvidáciu sýrskych chemických zbraní, priplávala vo štvrtok na španielsku námornú základňu v meste Rota.
V andalúzskom prístave si odpočinie jej posádka a loď dočerpá palivo, informovala tlačová agentúra AP.
Zbrane zničia na mori
Loď MV Cape Ray vyplávala 27. januára z Portmouthu v americkom štáte Virgínia.
Španielsky prístav opustí, až keď Sýria dokončí odsun chemických materiálov zo svojho územia, ktorý sa uskutočňuje na základe medzinárodného plánu.
Potom bude loď pokračovať v plavbe do prístavu Gioia Tauro v južnom Taliansku. Tam na jej palubu naložia 560 ton chemikálií, ktoré odvážajú zo sýrskeho prístavu Lázikíja dvoma nákladnými loďami z Dánska a Nórska. Nebezpečné látky sa následne zlikvidujú na mori.
Loď MV Cape Ray je vybavená dvoma prístrojmi určenými na neutralizáciu stoviek ton najtoxickejších chemikálií, vrátane horčičného plynu a základného materiálu pre nervový plyn sarin.
Likvidácia sa má uskutočniť metódou hydrolýzy.
Loď dlhá 197,5 metra sa zvyčajne využíva na záchranné operácie po prírodných pohromách, ako bolo napríklad zemetrasenie na Haiti a hurikán Sandy.
Má na palube posádku zloženú z približne 35 civilných námorníkov a niekoľkých technických expertov.
Miesto ničenia zbraní taja
Predstavitelia Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW), ktorá bude na eliminačný proces dohliadať, nezverejnili presné miesto ničenia chemických zbraní, hoci americkí predstavitelia tvrdia, že to bude niekde v Stredozemnom mori.
Jasné je len to, že likvidáciu majú vykonať na palube MV Cape Ray, a to do 31. marca tohto roku.
Proces neutralizácie vyprodukuje stovky ton chemického odpadu, ktorý bude nakoniec zničený na súši.
Nemecko oznámilo, že prevezme 370 ton odpadu vyprodukovaného ničením horčičného plynu a spáli ich v špecializovanom zariadení.
Vo vyhlásení amerického veľvyslanectva v španielskom Madride sa uvádza, že do mora ani do vzduchu sa neuvoľnia žiadne vedľajšie produkty hydrolýzy.