Štyri milióny korún mesačne zarábal Ivo Rittig na pražskej hromadnej doprave. Prispel mu každý, kto si kúpil jazdu pražskou MHD.
Agentúrnu správu sme nahradili článkom denníka SME
PRAHA, BRATISLAVA. Označujú ho za jedného z najvplyvnejších kmotrov českej politiky, ktorý má väčší vplyv ako väčšina politikov.
Pred rokom vraj Ivo Rittig a jeho prepojenie na politiku prispelo k pádu vlády Petra Nečasa. Nakoniec skončil za mrežami sám.
Práve Rittig vraj nariadil poslancom ODS, aby sa v roku 2012 pri hlasovaní o daňových zákonoch vzbúrili a prispeli tak k pádu vlády.
„Kmotrovia okolo Iva Rittiga poslancom povedali, aby urobili menšiu revolúciu, pretože im Nečasova vláda nešla po ruke,“ povedal v lete minulého roka pre SME právnik Václav Láska, ktorý sa zaoberá aj prípadmi korupcie na najvyšších miestach. Rittigove aktivity dobre pozná.
Dôkazy na mesiace
Zatýkanie
- Vlna zatýkania sa začala v máji 2012, keď vo väzbe skončil stredočeský hajtman a vplyvný sociálny demokrat David Rath. Už ho prepustili, súd za korupciu pokračuje.
- Kmotra Romana Janouška pred rokom zatkli za jazdu pod vplyvom alkoholu a zranenie ženy. Z väzby ho pustili.
- V júni 2013 polícia zasahovala aj na Úrade vlády. Troch zadržaných poslancov nakoniec ochránila imunita, na slobode už je aj exšéfka kabinetu premiéra Petra Nečasa. Toho v utorok obvinili z podplácania.
Keď vlani v lete prišla polícia na úrad vlády a zadržala šéfku Nečasovho kabinetu Janu Nagyovú (terajšiu Nečasovu manželku) a troch bývalých poslancov ODS, mnohí sa pýtali, kde sú tie skutočne „veľké ryby“, napríklad Rittig.
Láska pripomínal, že dôkazov môže byť tak veľa, že ich skúmanie potrvá aj niekoľko mesiacov. Až potom môže prísť zásah.
Zdá sa, že ten čas nastal vo štvrtok ráno. Polícia ho zadržala v Prahe a hneď ho obvinila.
Ako prvá o tom písala MF DNES s tým, že ho zatkli v súvislosti s kauzou predražených lístkov pre pražský dopravný podnik.
Spolu s ním za mrežami skončili aj ďalší traja ľudia.
Upozornili na to aktivisti
Na kauzu predražených lístkov upozornil v decembri 2011 protikorupčný fond milionára Karla Janečka.
„V praxi to prebehlo tak, že dopravný podnik zaplatil 34 halierov za jeden lístok tlačiarenskej spoločnosti Neograph a tá zo sumy poslala sedemnásť halierov firme Cokeville Assets Inc.,“ uviedol vtedy fond v tlačovom vyhlásení.
Z firmy sídliacej na Panenských ostrovoch potom smerovali peniaze na Rittigov účet, zistil protikorupčný fond.
Na každom vytlačenom lístku pražskej hromadnej dopravy tak zarábal aj Rittig, mesačne mu to vraj vynášalo asi štyri milióny korún.
Tento obchod fungoval v rokoch 2008 až 2012, keď ich dopravný podnik na návrh Neographu zrušil. V súvislosti s predraženými lístkami už minulý rok obvinili piatich ľudí vrátane vtedajšieho šéfa podniku Martina Dvořáka.
Rittig obvinenie, že by peniaze končili uňho, odmietal. Tvrdenie napadol na súde, no ten nedávno uznal, že fond mal svoje tvrdenia podložené.
Kontroverzný podnikateľ, ktorý žije na striedačku v Prahe a Monaku (má aj jeho občianstvo), zbohatol po revolúcii na dovoze luxusnej talianskej módy a kaviáru z Ruska, organizoval večery bojových športov, kam si pozýval miestnych politikov.
Vybudoval komplikovaný systém navzájom nesúvisiacich firiem, cez ktoré pral špinavé peniaze.
Medzi vplyvných ľudí v okolí ODS prenikol krátko po roku 2000, keď sa stredočeským hajtmanom stal Petr Bendl.
„Aby sa niekto dostal na vrchol, musel mať svojho kmotra, ktorý mu pomôže získať peniaze pre stranu. Na revanš potom plnil pokyny tých, ktorí za ním stáli,“ opísal Láska vplyv kmotrov. Tým Bendlovým bol Rittig.
Kontakty na polícii
Zlom nastal v roku 2006, keď ODS vyhrala voľby a zostavila vládu.
Stredočeský kraj bol Rittigovi malý, krajinu si rozdelil s ďalším pražským kmotrom Romanom Janouškom. Rittig dostal napríklad Lesy Českej republiky, na pražskej úrovni dopravný podnik.
V roku 2010 sa v Prahe zmenil primátor, z funkcie odišiel Pavel Bém. Kým pre Janouška to znamenalo oslabenie, Rittigov vplyv rástol. Mal dobré informácie z policajných zložiek a tajných služieb, takže sa oveľa lepšie vedel brániť.
To sa mu začínalo rozpadať, keď Nečasova vláda napriek zlej povesti a prepojeniam na kmotrov zabezpečila nezávislosť polícii a štátnym zástupcom.
Dôkazov proti Rittigovi by česká polícia mala mať dosť, už po júnovom zásahu v jeho firmách urobila domové prehliadky a zobrala množstvo dokumentov.
Dlhá pozičná vojna
To však mala, aj keď pred rokom zadržali Janouška po tom, ako šoféroval opitý a vážne zranil chodkyňu. Pustili ho po pár hodinách bez obvinenia.
Teraz môže česká justícia ukázať, či naozaj ide aj proti vplyvným kmotrom.
„Rittig si na zákazkách zarobil dosť, aby mohol proti polícii a štátnym zástupcom postaviť armádu právnikov. Každý má svoju cenu a ktovie, čo si budú svedkovia pamätať. Ako ukazuje príklad Rittigovho kolegu Janouška, začína sa dlhá pozičná vojna s neistým výsledkom,“ napísal komentátor Hospodářskych novín Petr Honzejk.