TEL AVIV. Volali ho Japonský Beethoven. Teraz musel priznať, že svoje najznámejšie kusy nezložil, a nebol ani totálne nepočujúci, ako roky tvrdil.
Japonský skladateľ Mamoru Samuragoči sa za posledné dni prepracoval z pozície oslavovaného umelca do pozície národného klamára.
Jeho hudbu si však ľudia naďalej kupujú. Samuragočiho CD je momentálne jednotkou v rebríčku vážnej hudby.
Učiteľ prehovoril
Všetko sa prevalilo, keď sa v bulvárnych novinách učiteľ hudobnej školy Takaši Nigakii priznal, že to bol on, kto skladal pre Samuragočiho.
Mal napísať aj jeho najslávnejšiu Hirošimskú symfóniu. Uviedli ju v roku 1990 a bola venovaná obetiam amerického jadrového útoku. Samuragoči je rodákom z Hirošimy a jeho rodičia prežili útok.
Nezložil ani Sonatínu pre husle, ktorá bude sprevádzať na Zimných olympijských hrách v ruskom Soči vystúpenie krasokorčuliara Daisukeho Takahašiho a pod ktorou je uvedený ako autor.
Nigakii tiež novinám povedal, že neverí tomu, že Samuragoči je nepočujúci.
Sluch sa vracia
Skladateľ musel priznať, že nie je autorom svojich diel. Potom potvrdil aj to, že už čiastočne počuje a že sluch sa mu v posledných rokoch začal vracať.
Päťdesiatročný Samuragoči vraj stratil sluch pred pätnástimi rokmi. Aj o tom sa teraz pochybuje, lebo nikdy presne nevysvetlil, čo sa mu vlastne stalo.
Samuragoči sa roky prezentoval ako zázračné dieťa, ktoré už v útlom veku začalo hrať na klavír. Ako desaťročný mal zvládnuť náročné Beethovenove a Bachove kusy. Nikto mu však neverí už ani to.
Skladateľ sa za svoje činy ospravedlnil v osemstranovom liste.
Okrem hanby ho čakajú aj problémy s jeho vydavateľstvom i sociálnym systémom, pretože roky poberal invalidný dôchodok za svoje údajné postihnutie.