Najviac sa poteší Čína.
MADRID, BRATISLAVA. Žiadna krajina na svete v tom nebola taká dôsledná. Zločiny proti ľudskosti vyšetrovala španielska justícia bez ohľadu na to kedy a v ktorej krajine sveta sa stali. Nemohli byť premlčané a vyšetrovaniu nezabránilo, že sa stali za hranicami Španielska.
Zákon platil od roku 1995 a už v roku 1998 Španieli predviedli, ako to bude vyzerať v praxi. Španielsky sudca Baltasar Garzón oficiálne obvinil čílskeho diktátora Augusta Pinocheta z genocídy, terorizmu a mučenia, ktorých sa mal dopustiť počas svojej vojenskej vlády v rokoch 1973 - 1990.
Briti nakoniec Pinocheta do Španielska nevydali, ale v Londýne strávil osemnásť mesiacov v domácom väzení, čo bol jediný typ väzenia, ktorým prešiel, než v roku 2006 zomrel.
Len španielske zločiny
Španielska konzervatívna vláda Mariana Rajoya chce prenasledovanie zločincov na medzinárodnej úrovni zastaviť.
Vyšetrovať sa budú môcť len zločiny, v ktorých budú vinníci či obete Španieli. A nesmie byť vyšetrovaný nikým iným.
Reforma, ktorú v utorok schválila v parlamente vládna väčšina, by mala vstúpiť do platnosti do dvoch mesiacov.
Najviac sa poteší Čína. Pred viac ako piatimi rokmi španielsky súd prijal žalobu proti bývalému čínskemu prezidentovi Ťiang Ce-minovi a expremiérovi Li Pchengovi pre genocídu a systematické prenasledovanie v Tibete.
A v pondelok, deň pred tým, než zákon poslanci skresali, súd vystavil medzinárodný zatykač na Ťiang Ce-mina. Prípad už dlho komplikuje vzťahy medzi Španialmi a Čínou.
Zastavia viacero prípadov
Konzervatívci Mariana Rajoya však len pokračujú v tom, čo začali socialisti José Luisa Zapatera. Tí zákon obmedzili prvý raz v roku 2009, keď pripustili vyšetrovať len také porušovanie ľudských práv, ktoré malo prepojenie na Španielsko.
Po novom bude musieť španielska justícia zastaviť vyšetrovanie zločinov proti ľudskosti v Iraku, Guatemale, El Salvadore, Rwande či v pásme Gazy.