BRATISLAVA. Genka Šikerová je bulharská novinárka známa tým, že vo svojich článkoch ide proti skorumpovaným politikom. V septembri minulého roka jej podpálili auto.
„Chcela by som veriť, že ide len o vandalizmus. Nechcem na to príliš myslieť,“ povedala v rozhovore pre Reportérov bez hraníc.
Tí vo výročnej správe o slobode tlače vo svete tento prípad spomínajú ako ukážku ohrozenia v Bulharsku, útok na auto novinárky sa tu totiž odohral aj rok predtým. Krajina je v rebríčku až na 100. mieste, najhoršie spomedzi členských štátov Únie.
Kliknutím zväčšíte
Grécko v kríze
Rebríček slobody
1. Fínsko
2.Holandsko
3. Nórsko
23. SLOVENSKO (rok 2013)
33. Veľká Británia
42. Rumunsko
46. Spojené štáty americké
Dobieha ho Grécko, ktoré je len o jednu priečku lepšie.
Prepad sa začal s príchodom krízy v roku 2007, keď najbohatší Gréci prestali financovať médiá, vyvrcholil minulý rok, keď vláda v rámci šetrenia zrušila verejnoprávnu televíziu a rozhlas.
Polícia sa zameriava aj na novinárov, ktorí píšu o protivládnych protestoch, útočia na nich aj členovia extrémistickeho hnutia Zlatý úsvit.
Na prvom mieste celého rebríčka sa rovnako ako po minulé roky drží Fínsko, Slovensko je 23.
Nemenia sa ani spodné priečky, ktoré patria Turkménsku, Severnej Kórei a poslednej, 180. Eritrei.
Orbánova istota
Organizácia kritizuje Maďarsko (je na 64. priečke), kde sa aj v médiách prejavuje snaha premiéra Viktora Orbána ovládnuť celú krajinu.
„Mediálna rada zaručuje jedinú vec – zasahovanie politikov do spravodajstva,“ píše organizácia.
Snahu o kriminalizáciu novinárov Guardianu v súvislosti s informáciami od Edwarda Snowdena o odpočúvaní vyčíta správa Britom, prepadli sa o tri miesta na 33. priečku.
Ešte horšie dopadli Američania, ktorí sa pre útoky na zdroje novinárov prepadli o trinásť miest, čo je jeden z najväčších prepadov roka.
Spojené štáty sa tak dostali na 46. miesto – za Rumunsko.
Prepad ako v diktatúrach
„V Spojených štátoch dosahuje štátne prenasledovanie novinárov a ich informátorov z bezpečnostných dôvodov doteraz nepoznaný rozmer,“ povedal hovorca organizácie v Berlíne podľa magazínu Der Spiegel.
„Krajiny s dlhou tradíciou slobodných médií prepadávajú ako diktatúry,“ dodal.
Hlavne lov na Snowdena má podľa organizácie odstrašiť novinárov, aby ďalej zbierali citlivé informácie o chybách vlád a úradov.
„Rok 2013 bol najhorší pre slobodu tlače v Spojených štátoch v histórii,“ povedal novinár New York Times James Risen vo Washingtone pri zverejnení správy.
„Snahy Obamu zdržiavať informácie nemá v modernej histórii USA obdobu,“ povedal nositeľ Pulitzerovej ceny.
„Pojem národná bezpečnosť je jednoduchá cesta ako obchádzať diskusie,“ povedal Risen.