Agentúrnu správu sme nahradili článkom denníka SME
PRAHA, BRATISLAVA. Osem mesiacov po najväčšej policajnej razii na úrade českej vlády, ktorá viedla k pádu vlády, polícia obvinila bývalého premiéra Petra Nečasa (ODS) z podplácania v tzv. kauze trafík pre exposlancov ODS Petra Tluchořa, Ivana Fuksu a Marka Šnajdra.
Tí mali za lukratívne miesta v dozorných radách schváliť v septembri 2012 zmeny daňových zákonov, ktoré predtým kritizovali. Inak by hrozilo, že vláda Petra Nečasa padne.
Ponuky im mala sprostredkovať Nečasova pravá ruka na úrade vlády a dnes jeho manželka Jana Nagyová.
Nečas vidí účelový útok
„V tejto trestnej veci ide o zodpovedanie zásadných otázok celospoločenského významu, či v procese prejednávanie a schvaľovanie zákonov sa majú poslanci riadiť svojím vedomím a svedomím, alebo má byť ich rozhodovanie ovplyvňované sľubmi či poskytnutím osobných výhod,“ tvrdí olomoucké vrchné štátne zastupiteľstvo, ktoré vyšetrovanie vedie.
Rozhodnutie kritizoval Nečas i jeho strana ODS.
„Toto obvinenie som očakával, je to účelový a politicky motivovaný krok, ktorý potvrdzuje, že ide od začiatku o politický proces,“ reagoval Nečas pre portál časopisu Reflex.
Podľa neho ide o pomstu za to, že podal trestné oznámenie na šéfa Útvaru pre odhaľovanie organizovaného zločinu Roberta Šlachtu.
„Je stále jasnejšie, že tento prípad sa týka niečoho úplne iného, tu už ide o demokratický politický systém a jeho pravidlá. Dosadzovanie do rôznych funkcií je súčasťou demokratickej politiky, či sa nám to páči alebo nie,“ povedal nový šéf ODS Petr Fiala.
Ľudia vnímajú trafiky ako korupciu
Nečas stíhaný byť môže, traja poslanci nie. Najvyšší súd minulý rok rozhodol, že poslanci sú chránení imunitou na čas, keď vykonávali mandát.
Dve tretiny Čechov si podľa prieskumu agentúry STEM myslia, že trafiky pre poslancov boli korupciou.