BEJRÚT. Sýrska vláda povolila 111 mužom v brannom veku opustiť povstalcami kontrolované oblasti obkľúčeného mesta Homs po tom, ako boli vypočúvaní a zbavení podozrenia z napojenia na vzbúrencov.
Informovala o tom dnes agentúra AP.
Sýrska štátna televízia citovala guvernéra Homsu Talála Barrazího, ktorý uviedol, že muži vo veku 16-54 rokov opustili mesto v pondelok počas prímeria, ktoré vyjednali členovia mierovej misie OSN.
Muži boli zbavení obvinení po tom, ako sa vzdali úradom.
Z mesta odišli už stovky ľudí
Humanitárni pracovníci sa momentálne snažia dostať z Homsu čo najviac ľudí.
Od piatku, keď prímerie vstúpilo do platnosti, sa im podarilo evakuovať zhruba 800 civilistov, väčšinou detí a starších osôb.
Úrady pred začiatkom evakuácie vyhlásili, že ozbrojenci, ktorí sa zrieknu násilia, sa budú môcť vrátiť k normálnemu životu.
Obe strany sýrskeho konfliktu sa v pondelok dohodli, že v Homse predĺžia prímerie o ďalšie tri dni. Opatrenie umožní evakuáciu väčšieho počtu civilistov a doručenie ďalších potrebných zásob.
Delegácie sýrskej vlády a opozície sa medzitým zišli v Ženeve na druhom kole mierových rokovaní o situácii v krajine.
S odvozom chemických zbraní meškajú
Sýrsky veľvyslanec v Rusku Rijád Haddád v utorok tiež vyhlásil, že najnebezpečnejšie súčasti arzenálu chemických zbraní odvezú zo Sýrie do 1. marca.
Podľa dohody, ktorú sprostredkovalo Rusko a Spojené štáty, mala sýrska vláda odviezť najnebezpečnejšie chemické zbrane a prekurzory na ich výrobu do 31. decembra.
Damask však nedodržal ani termín na odvezenie všetkých chemických zbraní, ktorý uplynul 5. februára.
Zo Sýrie podľa spoločnej skupiny OSN a Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) odišla v pondelok tretia zásielka materiálu používaného v chemických zbraniach, pričom niektoré ďalšie chemické látky zničili priamo na jej území.
Washington však varoval, že zo Sýrie sa doposiaľ odviezli len približne štyri percentá z deklarovaného množstva chemických zbraní.