BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Valné zhromaždenie Zväzu židovských náboženských obcí v Maďarsku v nedeľu rozhodlo, že nebude spolupracovať na vládnom programe spomienok na holokaust.
Prekáža jej snaha vlády Viktora Orbána presadiť novú oficiálnu verziu minulosti, ktorá bagatelizuje spoluvinu Maďarov na tragédii ich židovských spoluobčanov a všetku zodpovednosť kladie na nacistické Nemecko.
Zväzu, rovnako ako veľkej časti maďarskej verejnosti a historikov, prekáža najmä vládny plán postaviť v Budapešti nový pomník nemeckej okupácie Maďarska v roku 1944.
„Jeho symbolika výrazne prispieva k zbaveniu sa národnej zodpovednosti,“ hovorí vyhlásenie zväzu. Proti pomníku sa postavila aj nemecká menšina.
Zväz židov tiež žiada odvolanie šéfa nového vládneho historického ústavu Veritas. Maďarské úrady deportovali v roku 1941 asi 18-tisíc židovských utečencov na Nemcami okupované územie.
Väčšina deportovaných bola následne povraždená. Riaditeľ Veritasu Sándor Szakály označil deportáciu opakovane len za „zákrok cudzineckej polície“.
Zväz oznámil, že nevyužije ani pol milióna eur, ktoré jej vláda vyčlenila na spomienkové akcie k výročiu holokaustu.
Vládne dotácie už odmietli i židovské obce z viacerých miest v Maďarsku. Ešte pred nimi tak urobila židovská obec v Nových Zámkoch.