1. Najviac oslavoval britský UKIP
Najviac môže výsledok švajčiarskeho referenda pomôcť euroskeptickej Nezávislej strane Veľkej Británie (UKIP).
V Británii po januárovom otvorení pracovného trhu Rumunom a Bulharom žiada zaviesť kvóty a obmedziť prisťahovalectvo aj vláda Davida Camerona.
Profitujú z toho hlavne euroskeptici, ktorí by mohli vyhrať májové voľby do Európskeho parlamentu. Podľa prieskumu by mohli získať 27 percent.
Šéf strany UKIP a poslanec Európskeho parlamentu Nigel Farage švajčiarske referendum hneď oslávil na Twitteri.
„Je to vynikajúca novinka pre národnú suverenitu,“ napísal. „Švajčiarsko môže hlasovať o imigrácii, pretože nie je chytené v EÚ.“
2. O zatvorení trhu hovoria i v Rakúsku
Šéf krajne pravicových Slobodných (FPO) Heinz-Christian Strache označil výsledok referenda za veľký úspech.
„Aj v Rakúsku by sa väčšina ľudí vyslovila za ohraničenie prisťahovalectva,“ povedal podľa rakúskych médií. Situácia na pracovnom trhu a v oblasti vzdelávania podľa neho ukazuje, že „koncept neviazaného masového prisťahovalectva musíme konečne zastaviť“.
V Rakúsku žije podľa oficiálnych štatistík takmer 12 percent cudzincov, asi 41 percent z nich pochádza z krajín EÚ – Maďari, Nemci a Rumuni. Najviac sa ich sťahuje do Viedne, kde je podiel cudzincov 23-percentný, čo je dvakrát toľko, ako rakúsky priemer.
Slobodní sa podľa januárového prieskumu delia o prvé miesto so sociálnymi demokratmi, volilo by ich 26 percent Rakúšanov.
3. Le Penová tlieska
Šéfka krajne pravicového Národného frontu Marine Le Penová, ktorá je europoslankyňou, reagovala podobne: „Švajčiarsko povedalo Nie masovému prisťahovalectvu, bravo. Pošle teraz naň EÚ tanky?“
Vo Francúzku žije podľa čísel Eurostatu takmer 4 milióny cudzicov, čo je asi 6 percent. Národný front je však najpopulárnejšou stranou, ktorá by mala vyhrať májové voľby do europarlamentu.
4. Wilders: Aj my to dokážeme
Holandský populista Geer Wilders označil na Twitteri výsledok švajčiarskeho referenda za fantastický „To, čo môžu Švajčiari, môžeme aj my,“ povedal.
V takmer 17-miliónovom Holandsku žije 3,5 milióna cudzincov. Wildersova strana, ktorá žiada odchod z Únie, by podľa prieskumu inštitútu Ipsos získala 17 percent a stala by sa druhou najsilnejšou v krajine.
5. Nemecká debata
Debata o prisťahovalcoch sa neustále vedie v Nemecku, zvlášť po otvorení pracovného trhu Rumunom a Bulharom prišla menšia vládna strana CSU s návrhom na kvóty pre prisťahovalcov.
Hovorí o sociálnej turistike a zneužívaní dávok nezamestnanými prisťahovalcami. V roku 2012 žilo v Nemecku 9 percent cudzincov.
Vo voľbách do eurovolieb by táto téma pomohla hlavne novej euroskeptickej, mimoparlamentnej strane Alternatíva pre Nemecko.
Chcú kvóty, ale nevedia aké
Vláda v Berne bola proti blokáde imigrantov. Teraz ju má presadiť.
BERN, BRATISLAVA. Krajne pravicová Švajčiarska ľudová strana (SVP) presadila obmedzenie prisťahovalectva tesnou väčšinou 50,3 percenta.
Ako by to malo vyzerať v praxi, o koľko by sa mal počet cudzincov pracujúcich v krajine znížiť, však nedeľné referendum nehovorilo.
Populisti chceli znížiť počet cudzincov aj s tými, ktorí v krajine bez problémov žijú desať rokov. Firmy by mali uprednostňovať na pracovné miesto Švajčiara, nezamestnanosť v krajine je 3,5 percenta. A švajčiarske banky majú až 25 percent zamestnancov z Únie.
Čo ďalej, má určiť pracovná komisia, ktorá bude rokovať s Úniou, s ktorou v roku 1999 podpísala sériu zmlúv o spoločnom trhu, ktorého súčasťou je voľný pohyb osôb.
Pre Brusel je to principiálna téma. Ide o jednu zo štyroch hlavných slobôd, na ktorých únia funguje – sloboda pohybu, kapitálu, tovaru a služieb. Švajčiarska vláda (Bundesrat) má tri roky na vyrokovanie nových zmlúv.
Vláda, v ktorej sedí len jeden člen za SVP, ostatné strany boli proti kvótam, tak dostala komplikovanú úlohu: zastaviť prisťahovalcov a nepoškodiť si vzťahy s Úniou.
„Výsledok referenda spôsobí Švajčiarsku nemálo problémov,“ povedal už nemecký minister financií Wolfgang Schäuble. Paríž už hrozí prehodnotením vzťahov.