Na rozdiel od postoja cirkvi.
VATIKÁN, BRATISLAVA. Mala by cirkev pripustiť používanie antikoncepcie?
A ako by sa mala správať k rozvedeným či znovu zosobášeným ľuďom, mala by im zakazovať sviatosti?
A čo deti, aký by mal byť vzťah k slobodným matkám a párom s dieťaťom, ktoré svoj zväzok formálne neuzavreli?
Toto sú otázky, ktoré dnes vzďaľujú katolícku cirkev od jej vlastných veriacich.
A vyplývajú nielen z celosvetového prieskumu, v ktorom tisícky ľudí z dvanástich krajín odpovedali na rovnaké otázky, ale aj z dotazníkov v niektorých európskych krajinách, ktoré do miestnych spoločenstiev poslal Vatikán.
Ľudia žijú inak
Veriaci a cirkev
65 percent si myslí, že potrat je niekedy prijateľný,
78 percent je za antikoncepciu a 66 percent je proti homosexuálnym manželstvám.
Jednotlivé odpovede sú podobné: cirkev dnes neponúka riešenia v prípade zložitých rodinných situácií, nevie sa dobre postaviť k bežnej situácii, keď ľudia spolu žijú a stále chodia do kostola aj bez sobáša, prípadne sa druhý raz vezmú.
Cirkev tiež nedokáže držať krok s novými výsledkami v biomedicínskom výskume.
Prieskum pre televíznu spoločnosť Univision ukázal, že veriaci vo svete vo všeobecnosti súhlasia s cirkevnou politikou, keď nepodporuje sobáše párov rovnakého pohlavia. No už nesúhlasia, keď dôjde na antikoncepciu.
Ukázalo sa totiž, že až sedemdesiatosem percent oslovených s jej využívaním súhlasí na rozdiel od stanoviska Vatikánu.
Pritom v šesťdesiatych rokoch to vyzeralo, že cirkev svoj postoj v tejto otázke zmení. Napokon zostala proti, čo viedlo k súčasnej nezhode.
„Ak sa to vezme vo všeobecnosti, tak cirkev pristupuje k rodinným záležitostiam dosť ahistoricky,“ povedal podľa National Catholic Reporter viedenský kardinál Christoph Schönborn, keď delegácia rakúskych biskupov navštívila Františka a priniesla mu aj výsledky z vlastného dotazníka.
„Ľudia vždy žili rôzne. A dnes si musíme uvedomiť fakt, že väčšina mladých vrátane tých, ktorí majú blízke vzťahy s cirkvou, úplne prirodzene žije spolu. Prostredie sa jednoducho zmenilo.“
Zmena vo Vatikáne?
Štatistika zároveň ukázala aj čosi iné: kým európske a niektoré americké krajiny sa vzďaľujú od formálneho učenia Vatikánu, na starých hodnotách záleží skôr chudobným a menej rozvinutým krajinám. Aj tam sa však situácia postupne mení.
Predpokladá sa, že podobné rozpory by mohla vyriešiť biskupská synoda, ktorú pápež zvolal na tohtoročný október a ktorej práve vatikánsky dotazník predchádza.
Zároveň by už koncom tohto mesiaca mala rada kardinálov predstaviť svoje odporúčania na reformu rímskej kúrie.
Najväčší nepriateľ gayov je Uganda
Africká Uganda je asi najkonzervatívnejšou kresťanskou krajinou na svete. Dopadla tak aj v prieskume.
KAMPALA, BRATISLAVA. Nemáte tu problém stretnúť človeka krátko po tridsiatke, ktorý má osem detí. Povie vám, že kondómy ani inú antikoncepciu nepoužíva, pretože je to proti jeho kresťanskej viere.
Aj preto má krajina jednu z najvyšších pôrodností na svete (šesť detí na matku), a zároveň je tu HIV rozšírenejšie ako u susedov.
Uganda je možno najkonzervatívnejšou katolíckou krajinou na svete.
Potvrdil to aj výskum, kde boli odpovede miestnych katolíkov, ktorí tvoria 41 percent populácie krajiny, najkonzervatívnejšie z 12 skúmaných štátov. Celkovo tvoria kresťania 85 percent populácie.
V Ugande, ktorú pre jej bohatú flóru a faunu nazval britský premiér Winston Churchill perlou Afriky, je 99 percent katolíkov proti sobášom homosexuálov.
Práve pred Vianocami tu schválili jeden z najprísnejších zákonov proti gayom a lesbičkám na svete.
Ak previnilca druhýkrát usvedčia z homosexuálneho aktu, odsúdia ho na doživotie. Zákon, ktorý by ich trestal smrťou v roku 2009 stiahli až po tlaku Európy. Prezident novú úpravu nepodpísal, aj keď tvrdí, že homosexuáli sú „chorí ľudia, ktorí potrebujú pomoc“.
Proti antikoncepcii je 55 percent ľudí, potraty v akomkoľvek prípade odmieta 64 percent. Zhruba tri štvrtiny ľudí odmietajú svadby kňazov a ženy medzi nimi.
Tomáš Vasilko