Urobila tak na základe svojej novej protiteroristickej legislatívy.
Skupina, ktorú spájajú s al-Káidou, stála podľa zahraničných vlád za bombovými útokmi na indonézskom ostrove Bali. Tie si 12. októbra vyžiadali životy viac než 180 ľudí, vrátane asi 90 Austrálčanov.
Federálny generálny prokurátor Daryl Williams vo vyhlásení informoval, že príslušníkom JI alebo osobám, ktoré jej členov trénovali, financovali či verbovali, hrozí v Austrálii až 25-ročné väzenie.
Dnešný krok Austrálie prichádza po piatkovom rozhodnutí OSN zaradiť JI na jej zoznam skupín a osôb, ktorých aktíva majú byť zablokované kvôli podozreniu zo spojenia s Usámom bin Ládinom alebo jeho teroristickou sieťou. Washington predtým označil JI za "zahraničnú teroristickú organizáciu" a zmrazil jej aktíva v USA.
Podľa indonézskej polície útoky na Bali nesú znaky Džamáa Islamíja. Spojené štáty sa domnievajú, že skupina operuje v Indonézii, Singapure, Malajzii a na Filipínach.
Nie je jasné, či organizácia, ktorá pripravovala vytvorenie panislamského štátu v uvedených krajinách, pôsobí aj v Austrálii. Má tu však svojich sympatizantov. Podľa austrálskej spravodajskej služby niekoľko lídrov JI Austráliu navštívilo a islamskí extrémisti predstavujú pre krajinu najväčšiu hrozbu.