Békešská Čaba 27. októbra (TASR) - Výroba klobásy má v juhomaďarskej Békéšskej Čabe storočnú tradíciu, robia ju v každom dome. Takmer v každom roku Čabania robia zabíjačku, pre tu žijúcich ľudí je dôležité, aby údená klobása vydržala od jednej zabíjačky po druhú.
V praxi to znamená, že zabíjačku začínajú s tým, že posledným kusom klobásy ponúknu mäsiara, ktorý zabíja prasa. Podľa slov riaditeľky Domu slovenskej kultúry Anny Istvánovej v tomto roku čabianska klobása získala Cenu Hungaricum, ako najlepší maďarský výrobok.
Na udržiavaní tradícií výroby klobásy majú veľký podiel aj Slováci. Istvánová sa domnieva, že je to multikultúrny produkt Slovákov aj Maďarov žijúcich v Békéšskej Čabe. Niečo spoločné so Slovákmi čabianska klobása musí mať, lebo rovnaké klobásy robia od vojvodinského Báčskeho Petrovca cez rumunský Nagylak, Slovenský Komlós v Maďarsku, Békešskú Čabu až po Szarvas. Všetky tieto slovenské lokality robia podľa rovnakej receptúry, rozdiel je iba v množstve prísad, konštatovala riaditeľka.
Tajomstvo čabianskej klobásy, ktorej hlavnou ingredienciou sú popri bravčovom mäse mletá červená paprika, soľ, rasca a cesnak, neexistuje. Recept sa nadiktovať podľa slov Istvánovej nedá. Prísady dáva každý podľa vlastnej chute, podľa toho, na akú klobásu je zvyknutá jeho rodina. Mierkou pri miešaní klobásovej zmesi je vlastná hrsť.
V Báčskom Petrovci vyrábajú príliš štipľavú klobásu, na Slovenskom Komlósi sa hovorí, že štipľavú papriku pridávajú zatiaľ, kým pes, ktorému hodia oblízaný kúsok klobásovej hmoty, nezačne zavýjať. Vtedy už papriky stačí, klobása je hotová.
(spravodajca TASR Ladislav Vallach) vr
upozornenie: TASR vydala k tejto správe fotoreportáž