Moskva 27. októbra (TASR) V ruskej metropole pokračuje mimoriadna policajná operácia, v rámci ktorej ruská polícia pátra po teroristoch, ktorým sa podarilo utiecť, a po ich spoločníkoch.
Súčasťou opatrení sú kontroly všetkých vozidiel a dokladov osôb na výpadovkách z Moskvy, pričom v oboch smeroch. Existuje predpoklad, že v sobotu ráno mohlo z obkľúčenej divadelnej budovy v centre Moskvy utiecť až desať teroristov. Policajti so samopalmi hliadkujú aj v nemocniciach, pretože nemožno vylúčiť, že niektorí teroristi sa mohli vydávať za rukojemníkov.
Aj deň po operácii ruských bezpečnostných síl na oslobodenie rukojemníkov v divadelnom centre v Moskve ruská polícia a vojaci ministerstva vnútra blokujú divadelnú budovu na Dubrovke.
V priestoroch, kde čečenské teroristické komando viac ako dva dni zadržiavalo vyše 800 rukojemníkov z radov divákov, hercov a pomocného personálu, pyrotechnici pátrajú po možných ďalších náložiach a vyšetrovatelia prokuratúry pripravujú podklady pre vyšetrovací spis.
Obďaleč miesta tragédie, kde pri policajnej operácii zastrelili 50 teroristov a zomreli desiatky rukojemníkov, k policajným kordónom už v sobotu večer začali prichádzať ľudia s kyticami kvetov. Podľa najnovších správ pri oslobodzovaní a v nemocniciach zomrelo už 91 osôb. V noci na dnes zomrela v nemocnici 13-ročná občianka Kazachstanu. Medzi obeťami ide o prvé dieťa a zároveň prvú cudzinku.
V nemocniciach zostávajú stovky rukojemníkov, ale ich presný počet ruské úrady zatiaľ nezverejnili. Väčšina ľudí utrpela otravu neznámym bojovým plynom, ktorý použili špeciálne jednotky pri útoku na divadelnú budovu. Plyn má podľa niektorých expertov údajne podobné zloženie ako syntetická droga LSD, ale použitie plynu v uzavretom priestore preplnenom ľuďmi nebolo nikdy klinicky vyskúšané.
Pre problémy s ventiláciou pľúc a činnosťou srdca je v nemocniciach na anestezio-resuscitačných jednotkách vyše 50 oslobodených rukojemníkov. Pri sobotňajšej akcii v divadelnom centre mnohým ľuďom po vynesení na ulicu priamo na chodníku robili masáž srdca a dávali umelé dýchanie. Podľa ruskej televíznej stanice TV-6 boli niektorí rukojemníci v plynom zamorenom priestore aj viac ako 30 minút a šanca na záchranu ich života je veľmi malá.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) vr