Užívanie aj predávkovanie sa heroínom v Spojených štátoch stúpa. Je lacnejší ako tabletky, rastie aj jeho produkcia v Mexiku.
WASHINGTON, BRATISLAVA. Bill Patriakos dlho užíval liek, ktorý sa volá oxycontin. Je to utišovač bolesti, ktorý sa v Spojených štátoch vydáva len na predpis, no veľmi populárnym sa stal medzi užívateľmi drog. Podobné opiáty zneužívalo čoraz viac ľudí a ich cena sa zvýšila až na 40 dolárov (30 eur) za tabletku.
Bill sa ho nechcel vzdať. „Kradol som peniaze rodičom, sestre, každému, komu na mne záležalo. Ani to však nebolo dosť,“ povedal pre americkú televíziu CNN.
Tak sa rozhodol pre alternatívu, ktorá ponúkala rovnaké pocity, no bola oveľa lacnejšia. Heroín. „Začal som šnupať. A, samozrejme, aby som ušetril peniaze, prešiel som na pichanie,“ dodáva.
Namiesto liekov
Bill Patriakos je príkladom toho, o čom sa vo veľkom začalo hovoriť v amerických médiách po víkendovej smrti oscarového herca Phillipa Seymoura Hoffmana. Toho pravdepodobne zabil práve heroín, našli sa pri ňom vrecká s touto drogou aj zapichnutou ihlou. V Spojených štátoch stúpa počet užívateľov aj obetí heroínu.
Sčasti aj preto, že je až rekordne lacný. Vrecko heroínu, aké našli pri Hoffmanovi, stojí podľa médií v súčasných Spojených štátoch desať dolárov (sedem eur). Dá sa však nájsť aj za päť dolárov. Jeho bežná cena pritom kedysi bola 30 až 40 dolárov. „Zoženiete ho na ulici za päť minút. Je všade,“ dodal pre CNN ďalší muž na odvykačke.
Nízka cena amerických užívateľov drog láka. Najmä preto, že tabletky poskytujúce podobný účinok zdraželi. „Oxy je oveľa drahší ako heroín. Zneužívanie liekov na predpis vzrástlo pred desiatimi rokmi a pred piatimi rokmi sme si začali všímať nárast predaja heroínu,“ povedala pre Reuters Sarah Pullenová z amerického Národného úradu na kontrolu obchodu s drogami.
Chodí z Mexika
Podľa vlaňajšej správy úradu v roku 2011 pribudlo 178-tisíc nových užívateľov heroínu v krajine. V rokoch 2002 až 2009 to bolo v priemere zhruba stotisíc ročne. A rovnako dramaticky rastie aj počet obetí predávkovania, v roku 2010 takto zomrelo vyše tritisíc ľudí, čo bol nárast o takmer polovicu za štyri roky. Heroín vo veľkých dávkach zasahuje časť mozgu, ktorá kontroluje dýchanie.
Heroín je lacný aj preto, že ho je na trhu veľa. V Afganistane, kde sa vypestuje 75 až 90 percent svetovej produkcie ópia, z ktorého sa heroín vyrába, zožali vlani rekordnú úrodu. Napriek snahe západných vojsk nájsť miestnym iný zdroj obživy.
Afganský heroín však väčšinou končí na trhoch v Európe a Ázii. Američania majú iný hlavný zdroj: Mexiko a Kolumbiu. Práve mexické drogové kartely v posledných rokoch opúšťajú produkciu a pašovanie marihuany, ale šľachtia políčka s makom. Mexické úrady v roku 2012 zničili o 40 percent viac ópiových polí ako polí s marihuanou. Množstvo zhabaného heroínu na hraniciach s Mexikom narástlo za štyri roky o 232 percent.
Heroínová kríza
Najväčší problém majú s heroínom na severovýchode Spojených štátov. New York je považovaný za hlavné centrum drogy v krajine.
Guvernér štátu Vermont Peter Shumlin venoval „heroínovej kríze“ celý januárový prejav o stave štátu. Nebezpečné pre užívateľov je aj to, že na uliciach sa nepredáva čistý heroín. Podľa The Week je v bežnom vrecku tak 25 percent drogy, zvyšok sú prímesi. Často ešte nebezpečnejšie ako samotný heroín.
Napríklad fentanyl, látka, ktorú dávajú pacientom v poslednom štádiu rakoviny, je 50 až 80krát silnejší a nebezpečnejší.