Krátko pred otvorením ruských hier Pussy Riot veľkolepo privítali v New Yorku, Pan Ki-Mun hovoril o gayoch a románopisci kritizovali Kremeľ.
LONDÝN, BRATISLAVA. Kým v ruskom letovisku Soči finišovali s nedokončenými hotelmi pre zahraničných hostí zimných hier, ktoré sa tam v piatok začínajú, na Západe sa rozprávalo najmä o boji za slobodu slova v Rusku.
V rozpätí 24 hodín Kremeľ za jeho zákony o homosexuálnej propagande či rúhaní kritizoval šéf OSN Pan KiMun, členky kapely Pussy Riot v americkej tolkšou a dvesto svetových spisovateľov zverejnilo protestný list v britskom denníku Guardian.
Kritikom amnestia nestačí Symbolicky tak vyvrcholila dlhodobá kritika porušovania ľudských práv, ktorú nezastavilo ani decembrové náhle prepustenie pankeriek z Pussy Riot po skoro dvojročnom väzení či bývalého magnáta Michaila Chodorkovského po 10 rokoch.
Obe pankerky Naďa Tolokonnikovová aj Máša Aľjochinová sa objavili v nočnej tolkšou a stretla sa s nimi aj americká veľvyslankyňa pri OSN Samantha Powerová, čo pobúrilo jej ruského kolegu Vitalija Čurkina.
„Nevstúpila do ich kapely?“ pýtal sa Čurkin s tým, či spolu nevyrazia na turné do Vatikánu, Mekky aj Jeruzalema.
Pussy Riot odsúdili za to, že v moskovskom chráme zaspievali modlitbu Svätá Bohorodička, zbav nás Putina.
Americká diplomatka reagovala neskôr na svojom Twitteri, že prvý koncert by venovali politickým väzňom v Rusku.
I can't sing, but if #PussyRiot will have me, Amb Churkin, I say our 1st concert is for Russia's pol. prisoners. #LiveFromMatrosskayaTishina
— Samantha Power (@AmbassadorPower) February 6, 2014 Hlas spisovateľov „Počas posledných 18 mesiacov ruskí poslanci schválili viac zákonov, ktoré chytili pod krk právo na slobodné vyjadrovanie sa. Nemohli sme zostať ticho,“ píše sa v liste, ktorý podpísalo dvesto spisovateľov, ako napríklad iránskou fatwou prenasledovaný Salman Rushdie, kritik tvrdého potlačenia nedávnych protestov v Istanbule Orhan Pamuk či kultový britský spisovateľ Ian McEwan.
Všetci vyzvali ruské úrady, aby zrušili najmä zákon o propagácii homosexuality a rúhaní, čo podľa nich výrazne obmedzuje slobodu slova.
„Je to mimoriadne dôležité nielen pre ruských spisovateľov, umelcov, ale aj pre občanov,“ povedal Guardianu autor Satanských veršov Salman Rushdie.
Medzi signatármi je aj jedna z najoceňovanejších ruských autoriek Ľudmila Ulická, ktorá už predtým podporila kampaň medzinárodného Pen clubu za zmenu zákonov.
Pripomenula prípad kritickej ruskej televízie Dožď, ktorej teraz hrozí zánik, pretože otvorila debatu o tom, či státisíce obetí leningradskej blokády v druhej svetovej vojne mali zmysel.
„Štát tu pestuje vzrastajúci ruský nacionalizmus a snaží sa vytvoriť dojem, že v našej minulosti bolo všetko dobré a staré sovietske propagandistické mýty sú znovu v obehu.“