Keď medzinárodný PEN club kritizoval Putinov režim, ten slovenský sa nepridal. Prekladateľ a básnik JÁN ŠTRASSER je hrdý na to, že nie je jeho členom.
Dvesto spisovateľov pred hrami v Soči v liste kritizuje nové ruské zákony proti slobode slova, ktoré podľa nich nútia ich ruských kolegov a novinárov mlčať alebo podstupovať riziko tvrdého trestu. Pripojili by ste sa k ich výzve, keby vás oslovili?
„Určite áno, bolo by mi cťou figurovať v takej zostave. S obmedzovaním slobody slova či s perzekvovaním ľudí, ktorí ju uplatňovali, máme svoje dlhoročné zlé skúsenosti a ruskí intelektuáli ešte horšie. Neželám si návrat takej situácie.“
Súčasné Rusko pripomína spisovateľke Ľudmile Ulickej stratenú kapitolu od Orwella, pretože ten, kto spochybňuje ruskú minulosť alebo súčasnosť, sa dostane hneď do nemilosti. Uvádza osud kritickej televízie Dožď, ktorá urobila anketu o zmysle Leningradu a hneď ju vypla najväčšia káblová sieť. Funguje podľa vás v Rusku sloboda slova?
„V zásade si myslím, že áno. Alebo by som mal povedať: ešte áno? Tie nové ruské zákony, ktoré slobodu slova obmedzujú, nie sú pozitívnym signálom pre všetkých slobodne a demokraticky zmýšľajúcich ľudí.“
Ulická, Sorokin, Jerofejev aj Šiškin. Všetci súčasní ruskí spisovatelia, ktorých prekladáte, sú veľmi kritickí, keď ide o Putinov režim, čo si o ňom myslíte vy?
„Byť kritický k čomukoľvek, čo pokladá za spoločensky negatívny jav, je základnou výsadou každého občana demokratického štátu. A v prípade spisovateľa je to priam povinnosťou. Tí štyria spisovatelia, ktorých menujete, sú, podľa mňa, morálnou i intelektuálnou špičkou súčasnej ruskej občianskej spoločnosti. Moc by mala minimálne počúvať ich hlas a registrovať jeho váhu. Chcem veriť, že Vladimir Putin bude vnímať ich názory a postoje ako pozitívne pre Rusko.“
Keď medzinárodný PEN club rozbehol pred Soči kampaň za slobodu slova, ten slovenský jeho výzvu odmietol ako snahu o spolitizovanie hier. Čo si o tom myslíte?
„Odmietnutie výzvy medzinárodného PEN clubu Out in the Cold znamená ignorovať všetko podstatné, o čom je Charta PEN. Hovorí sa v nej napríklad, že „nevyhnutné napredovanie sveta k dokonalejšie organizovanému politickému a ekonomickému poriadku si kategoricky vyžaduje slobodnú kritiku vlád, organizácií a inštitúcií“. Drvivá väčšina špičkových slovenských spisovateľov už niekoľko rokov nie je v SC PEN; som hrdý, že patrím medzi nich.“