ANKARA, BRATISLAVA. Turecká vláda hovorí o „ochrane rodiny, detí a mládeže pred informáciami, ktoré podnecujú k užívaniu drog, sexuálnemu zneužívanie a samovraždám“. Opozícia kritizuje obmedzovanie slobody na internete.
Turecký parlament prijal v stredu večer zákon, ktorý umožní blokovať niektoré webové stránky a kľúčové slová a to aj bez povolenia súdu. O jednotlivých používateľoch internetu bude môcť po novom zhromažďovať údaje dva roky.
Zákon, ktorý v parlament schválila vládna Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP) premiéra Recepa Erdogana ešte musí podpísať prezident. Už pred jeho schválením tureckú vládu za to kritizovala Európska únia i Spojené štáty.
Blokuje zdieľanie videí
Turecko už v minulosti kritizovali za obmedzovanie slobody slova a prístupu k informáciám, keď blokovalo portály na zdieľanie videí, či stránky blogerov. Do roku 2010 tak dva roky blokovala portal Youtube.
Doteraz na to vláda potrebovala súhlas súdu, nový zákon jej dovolí blokovať stránky a vyhľadávanie „problematických“ kľúčových slov aj bez vedomia súdu.
Spoločnosť Google označila v minuloročnej správe Turecko za jeden zo štátov, ktoré najaktívnejšie cenzurujú web a dala ho na úroveň Číny.
„Turecko nie je Čína a nikdy nebude,“ povedal vtedy vicepremiér a hovorca AKP Huseyin Celik. V Turecko podľa neho existuje zhoda na potrebe viac regulovať internet.
Erdogan stráca
Erdogan a jeho strana strácajú na popularite po minuloročných protivládnych protestoch v istanbulskom parku Gezi. Demonštranti pritom využívali sociálne siete, sám Erdogan označil Twitter za „pôvodcu nepokojov“.
Erdoganova pozícia je oslabená potom, čo ho opustil jeho dlhoročný spojenec, klerik Fethullah Gülen.
Po korupčnom škandále, za ktorým má stať Gülen, musel premiér Erdogan vymeniť polovicu kabinetu a kritizujú ho aj jeho spojenci v strane.
Tento rok je pre premiéra a jeho stranu kľúčový. V marci sú komunálne voľby a v lete sa bude prvý raz priamo voliť prezident, na ktorého kandiduje aj premiér Erdogan.
Podľa prieskumu inštitútu Sonar by AKP volilo 42,3 percenta, čo je o osem percent menej ako vo voľbách v roku 2011.