BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Na konte v Rakúsku mal 770-tisíc eur, ale vo svojom majetkovom priznaní, ktoré odovzdal parlamentu, to neuviedol.
Keď informáciu o tajnom konte podpredsedu socialistov Gábora Simona zverejnil denník Magyar Nemzet, odstúpil zo všetkých straníckych funkcií.
Jeho meno nebude na kandidátke strany do aprílových volieb a Simon nebude viesť predvolebnú kampaň, ako to robil osem rokov.
Podľa magazínu HVG by mohlo ísť v prípade tajného konta o peniaze za predaj Simonovho domu, ale aj o peniaze z „prechádzajúcich obchodných aktivít“.
Na Fidesz nemajú dosť hlasov
Šéf socialistov Attila Mesterházy po zvolaní krízového štábu oznámil, že obvinený „zmizne z verejného života“, čo je podľa maďarských médií formulácia, ktorú rád používa Fidesz.
Strana sľúbila, že prípad čo najskôr vyšetrí.
Vie, že aféra poškodí povesť opozičnému bloku troch politických strán, ktoré sa len v januári po dlhých rokovaniach rozhodli ísť do aprílových volieb spoločne, aby zvýšili svoju šancu poraziť Fidesz premiéra Viktora Orbána.
Podľa utorkového prieskumu chce vo voľbách 6. apríla voliť Fidesz 39 percent Maďarov, ľavicovú opozíciu, ktorú vedú šéf socialistov Attila Mesterházy a expremiér Ferenc Gyurcsany, asi 22 percent. Neonacistický Jobbik má zatiaľ desať percent.
Opozícia chce osloviť hlavne nerozhodnutých voličov, ktorí však podľa doterajších analýz prechádzajú na poslednú chvíľu skôr k Fideszu.
Na korupciu si Maďari zvykli
Korupčné škandály má aj Fidesz, rovnaké aféry opozície len utvrdzujú v tom, že všetky strany majú rovnaký problém a zmena nič nevyrieši.
Podľa prvej správy Európskej únie o korupcii 19 percent Maďarov uviedlo, že korupcia im osobne zasahuje do života, čo je pod európskym priemerom.
Až 52 percent Maďarov však v prieskume tiež uviedlo, že za posledné tri roky sa korupcia v krajine ešte viac rozšírila a 72 percent Maďarov verí, že podplácať je „najľahšia cesta, ako získať verejné zákazky“.