BRUSEL. Európska únia poprela medializované správy, že spolu s USA pripravuje masívny plán finančnej pomoci pre Ukrajinu.
Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso pripustil, že Únia uvažuje len o spôsobe, ako pomôcť Ukrajine prekonať vážnu hospodársku krízu.
"Nebudeme sa pretekať v ponukách, kto dá viac, aby sme sa pokúsili presvedčiť Ukrajinu k podpisu asociačnej dohody," citovala Barrosa agentúra Reuters.
Súboj s Ruskom
"Nebudeme sa pretekať v ponukách, kto dá viac, aby sme sa pokúsili presvedčiť Ukrajinu k podpisu asociačnej dohody," citovala Barrosa agentúra Reuters.
Po tom, ako vlani v novembri ukrajinská vláda zmrazila podpis asociačnej dohody a dohody a o voľnom obchode s Európskou úniou, Rusko poskytlo Kyjevu pôžičku vo výške 15 miliárd dolárov a 30-percentné zníženie cien zemného plynu.
Podľa Barrosa si Únia v tejto súvislosti neželá vstupovať do akéhosi dražobného procesu s Ruskom.
Ponuka stále platí
Americký denník Wall Street Journal v pondelok s odvolaním sa na hovorkyňu šéfky európskej diplomacie Catherine Ashtonovej uviedol, že Európska únia a Spojené štáty plánujú vytvoriť program výraznej finančnej pomoci pre Ukrajinu, ak Kyjev pristúpi na ekonomické reformy pod dohľadom Medzinárodného menového fondu (MMF).
Americké ministerstvo zahraničných vecí v pondelok večer uviedlo, že začalo predbežnú fázu konzultácií s Úniou a ďalšími partnermi v súvislosti s pomocou, ktorú by Ukrajina mohla potrebovať v prípade vytvorenia novej, úradníckej vlády.
Agentúra Reuters v utorok informovala, že viacero európskych diplomatov pod podmienkou zachovania anonymity uviedlo, že Brusel sa nechystá vyčleniť dodatočnú finančnú pomoc, okrem tej, ktorá je dohodnutá v prípade podpisu asociačnej zmluvy.
Brusel sľúbil Ukrajine pôžičku vo výške 610 miliónov eur v prípade dohody s MMF a odhadol na 19 miliárd eur súhrn všetkých pôžičiek a darov, ktoré by Kyjev mohol čerpať po podpise asociačnej dohody s úniou.
Podľa diplomatov táto ponuka stále platí.