Naša vláda sa nikoho nezľakne, zdvihne hodenú rukavicu Európskej únie, v ktorej sa už zhromažďujú bankári a byrokrati, aby Maďarov zašliapli do zeme. Pre istotu si však budujeme nové kontakty, budúci mesiac konkrétne v Číne a Saudskej Arábii. Jadrová energia je dobrá, veď na ňu funguje aj slnko, bez elektriny si nespláchneme ani záchod a bez nej by z ľudí za tridsať minút spadla maska civilizácie.
To je hrubý obsah pondelkových vystúpení premiéra Orbána a jeho kolegov na obhajobu ďalšieho vládou nariadeného zníženia cien energií a dohody s Ruskom o rozšírení jadrovej elektrárne Paks.
Nič o tom, že umelé znižovanie cien bude fungovať len do volieb a potom ich ľudia zaplatia aj s úrokmi alebo že je rozšírenie elektrárne zbytočné, zvýši závislosť od Ruska a elektrina z nej bude podľa mimovládnych odborníkov takmer isto veľmi drahá.
Blížia sa voľby a tak bola reč len o úspechoch, ktoré vraj Maďarsku závidí celý svet. V tom poslednom teda mali pravdu, ak svet znamená Slovensko, konkrétne takú Maticu slovenskú.
Jej Národné noviny v tohtoročnom druhom čísle obdivujú Orbánovu hospodársku politiku i jeho odvahu.
Problém je, že článok len poslušne preberá maďarskú vládnu propagandu a jej čísla, ktoré sa zatiaľ vždy ukázali ako výsledok kreatívneho účtovníctva, manipulácie so štatistikami či len zbožným prianím.
Ale i tak je fascinujúce čítať, ako matičiari chvália nejakého Maďara. A že je práve tento podľa ich gusta.
Orbánovi postavia atómku Rusi, dohodli sa tajne a bez súťažeČítajte