TRIPOLIS, TEL AVIV. Líbya sa už zbavila všetkých svojich chemických zbraní. Posledné podľa denníka New York Times zničili na konci januára. Išlo o zásoby, ktoré vlastnil režim plukovníka Muammara Kaddáfího.
Hoci v Líbyi domáci a Američania pracovali na diskrétnej likvidácii chemických zbraní v relatívne malom objeme, mohli by podľa niektorých odborníkov inšpirovať aj podobný projekt v Sýrii.
Sýrčania sa zaviazali zbaviť sa chemických zbraní do polovice tohto roka a podobne ako v Líbyi zápasia s bezpečnostnou a politickou nestabilitou, ako aj logistickými a poveternostnými problémami.
Likvidovali Nemci a Švédi
„Je to veľký zlom,“ povedal o pokroku v Líbyi expert na kontrolu zbraní Paul Green, podľa ktorého sa nestabilná líbyjská vláda aj viaceré západné krajiny báli, aby sa zásoby nebezpečných chemických látok nedostali do rúk teroristom.
Na zaúčaní pracovníkov likvidujúcich chemikálie sa podieľali Nemci a Švédi, Kanada poskytla finančnú pomoc a Američania asistovali v teréne.
Líbya sa k vlastníctvu chemických zbraní aj k existencii jadrového programu priznala ešte v roku 2004 a do roku 2011 časť chemikálií aj zničila.
Potom padol Kaddáfího režim, v krajine bola občianska vojna, intervenovalo zahraničie a nová vláda riešila akútnejšie problémy.
V Sýrii ich je omnoho viac
K obnoveniu procesu likvidácie chemických zbraní prispel objav dovtedy neznámych zásob, ktoré Kaddáfího režim nepriznal.
Všetko sa odohrávalo na odľahlom mieste v púšti, čo znižovalo bezpečnostné a ekologické riziko, ale zároveň predstavovalo výzvu, lebo púštne územia ovládané kmeňmi nemá vláda úplne pod kontrolou a rastie tam vplyv džihádistov.
Pri likvidácii chemických zbraní v Líbyi sa overovali niektoré postupy a technológie, ktoré by sa mohli využiť aj v Sýrii.
V Líbyi likvidovali dve tony chemických látok, kým Sýria ich má 1300 ton. Predpokladá sa, že sa nepodarí splniť cieľ zničiť sýrske chemické zbrane do polovice roka, ako sa predpokladalo.
Okrem objektívnych dôvodov sa objavujú aj náznaky, že sýrska vláda sa nesnaží proces urýchliť.