BRATISLAVA. Bohatí turisti platia viac ako tritisíc eur za jednu noc strávenú v apartmáne na luxusnej pláži na Seychelách.
Len pár stoviek metrov od nich žijú za mrežami desiatky pirátov, ktorí sa unášaním lodí snažili uniknúť chudobe v rozvrátenom Somálsku.
Na Seychelách, kde OSN vybudovala väznicu pre pirátov, čakajú desiatky ľudí na proces. Toľko pirátov už zrejme nepôsobí ani v samotnom Somálsku.
Ich zlatá éra sa za posledné roky skončila, keď proti nim zasiahli Európska únia, Čína a Rusko. V roku 2011 vykonali ešte 237 útokov, minulý rok už len pätnásť.
Na zbrane si netrúfnu
Na lodiach plaviacich sa Adenským zálivom, jedným z kľúčových dopravných tepien sveta, sú už ozbrojené stráže. Piráti využívali moment prekvapenia a neschopnosť posádky brániť sa. Na loď s ozbrojenou strážou si zatiaľ netrúfli žiadni piráti.
Pirátov odradili aj preventívne zásahy svetových mocností, ktoré útočili na ich prístavy a ničili im lode.
Situácia sa zlepšila aj v samotnom Somálsku. Vláda preberá kontrolu nad krajinou a piráti prichádzajú o bezpečné úkryty.
Nové pirátske centrum
Najmä vďaka poklesu počtu útokov v okolí Somálska klesá aj počet útokov globálne. Vlani ich bolo podľa Medzinárodného námorného úradu 264, z toho polovica pri Indonézii. No tamojším pirátom ide len o krádeže a sú menej násilní ako ich „kolegovia“ v Somálsku či v Guinejskom zálive.
Práve zo západného pobrežia Afriky sa stáva nové centrum pirátov. Doteraz sa sústreďovali najmä na nigérijské ropné vrty a lode v ich okolí, no v januári obsadili aj tanker gréckej firmy pri pobreží Angoly. Ukradli z neho všetku ropu, ktorú potom predajú na čiernom trhu.
Nejde o rukojemníkov
Miestni piráti nemajú záujem o rukojemníkov. Pobrežie západnej Afriky nie je Somálsko. Vlády, aj keď často slabé, kontrolujú pobrežie a piráti sa nemajú kde schovávať. Ide im len o ropu, aj preto sú agresívnejší. Spoločný zásah, ako v prípade Adenského zálivu, tu však nehrozí.
Väčšina útokov sa totiž odohráva v pobrežných vodách štátov, nie v medzinárodných vodách, a tie si strážia svoju suverenitu. Zároveň sú miestni politici často ochotní za úplatok kriminálnikov tolerovať.
„V Somálsku bolo pirátstvo dôsledkom anarchie. V Guinejskom zálive ide o príklad štátom tolerovaného systému, ktorý podporuje nelegálne správanie,“ napísal pre portál War on the Rocks poručík amerického námorníctva Mark Munson.
Kliknite - obrázok zväčšíte.