Britský premiér vyzval Angličanov, Walesanov a obyvateľov Severného Írska, aby sa pripojili ku kampani proti škótskej nezávislosti.
LONDON. EDINBURGH. Spojené kráľovstvo musia aj naďalej tvoriť štyri národnosti, pretože je to v záujme všetkých. V piatok to povedal britský premiér David Cameron v stratfordskom Olympijskom parku.
Premiér si nevybral Stratford pre svoj prejav náhodou. Olympijským prostredím z roku 2012 chcel vyvolať vo všetkých národoch Spojeného kráľovstva pocit spolupatričnosti.
"Napriek tomu, že v referende budú hlasovať len štyri milióny ľudí, svojím rozhodnutím výrazne ovplyvnia všetkých 63 miliónov," povedal Cameron.
Reagoval tak na referendum v ktorom sa Škóti budú rozhodovať o svojom ďalšom zotrvaní v Spojenom kráľovstve. Uskutoční sa 18. septembra 2014.
Cameronovi konzervatívci sa v Škótsku netešia veľkej podpore. Nacionalisti preto využívajú premiérovu vládu ako argument za nezávislosť.
Rozdelenie krajiny by ohrozilo ekonomiku
Ak by si Spojené kráľovstvo nezachovalo svoju celistvosť, podľa premiéra by to malo veľký dopad aj na zahraničných investorov.
"Spolu sme jednoducho silnejší a väčší, sme otvorenou ekonomikou 63 miliónov ľudí s najstarším a najúspešnejším jednotným trhom na svete a s jednou z najstarších a najúspešnejších mien na svete," povedal Cameron.
"Minulý rok sme boli najlepšou krajinou čo sa týka priamych zahraničných investícií v Európe. Hovorí to o našej stabilite a ja by som ju nerád ohrozil."
Škótsko by si po prípadnom osamostatnení chcelo ponechať libru. Premiér považuje vytvorenie menovej únie za veľmi náročné.
Posledný významný prejav o Škótsku predniesol britský premiér vo februári 2012 v Edinburghu. V priebehu roka 2013 navštívil Škótsko trikrát, ale iba v pracovnej záležitosti.
"Každému v Anglicku, Walese a v Severnom Írsku, každému, ako som aj ja, komu záleží na budúcnosti Spojeného kráľovstva, chcem povedať nasledovné – nemusíte hlasovať, ale hlas máte."
Škótom nakoniec v mene zvyšku Spojeného kráľovstva poslal jasný odkaz: "Chceme, aby ste zostali."
Podpora rastie, no zatiaľ nestačí
Podpora za získanie nezávislosti škótskej vlády v Edinburghu vzrástla oproti minulému roku o dva percentuálne body, teda na 29 percent.
Podiel voličov, ktorí chcú zostať súčasťou Spojeného kráľovstva, vzrástol o jeden percentuálny bod na 42 percent. Počet nerozhodnutých voličov klesol na 29 percent.
Uviedol to prieskum výskumnej agentúry TNS, ktorého výsledky zverejnili v nedeľu.
Prieskumu sa zúčastnilo 1054 oprávnených voličov. Uskutočnil sa v januári. Respondenti dostali otázku: "Malo by byť Škótsko nezávislou krajinou?"
Na základe najnovších prieskumov bude účasť na tohtoročnom referende za nezávislosť Škótska vyššia ako v posledných voľbách.
Podľa TNS je 65 percent Škótov rozhodnutých zúčastniť sa referenda.
Podľa ďalšieho prieskumu, ktorý uskutočnila výskumná agentúra ICM v januári, by 37 percent voličov volilo za nezávislosť Škótska.
Podpora vzrástla o 5 percent oproti porovnateľnému prieskumu, ktorý sa uskutočnil v septembri 2013.
Počet voličov, ktorí by radi zotrvali vo zväzku so Spojeným kráľovstvom, klesol zo 49 percent na 44.
Podľa prieskumu 19 percent voličov ešte nie je rozhodnutých.