Nacionalisti z Pravého sektora súhlasili, že vypracú Hruševského ulicu a budovu kyjevskej radnice, ak úrady prepustia vyše 100 aktivistov.
- Opozícia navrhuje zmeny v ústave, ktoré by obmedzili právomoci prezidenta.
- Radikálny opozičný líder Oleksandr Danyľuk utiekol do Británie, aby sa vyhol zatknutiu.
- Janukovyč sa po štyroch dňoch práceneschopnosti vrátil do úradu.
- Politická kríza na Ukrajine vstupuje do tretieho mesiaca.
KYJEV. Jedna z kľúčových frakcií ukrajinských protivládnych demonštrantov súhlasila, že sa stiahne z obsadených častí Kyjeva výmenou za prepustenie zadržiavaných demonštrantov.
Informovala o tom v pondelok agentúra DPA.
Lídri nacionalistického opozičného bloku Pravý sektor a veteráni afganskej vojny sa dohodli s ministerstvom vnútra a bezpečnostnou službou, že vypracú Hruševského ulicu a budovu kyjevskej radnice, ak úrady do piatka prepustia vyše sto zadržiavaných aktivistov.
Obmedzia právomoci prezidenta?
Opoziční lídri medzitým oznámili, že sa budú snažiť presadiť zmeny v ústave, ktoré by oslabili právomoci prezidenta Viktora Janukovyča.
Podľa vyjadrenia predsedu najsilnejšej opozičnej strany Baťkivščyna (Otčina) Arsenija Jaceňuka je cieľom reformy "zrušiť diktátorské právomoci prezidenta a odovzdať právo vládnuť krajine ukrajinskému ľudu".
Ministerka spravodlivosti Olena Lukašová ešte minulý týždeň povedala, že prípravy na zmeny v ústave sa už začali, neprezradila však podrobnosti. Očakáva sa, že požadované zmeny budú na programe najbližšej schôdze ukrajinského parlamentu naplánovanej na utorok.
Parlament zasadal naposledy minulý týždeň, keď schválil amnestiu pre aktivistov podieľajúcich sa na vlne protivládnych nepokojov pod podmienkou skončenia okupácie vládnych úradov.
Hľadajú zmiznutých demonštrantov
Ukrajinská polícia oznámila, že vyšetruje tvrdenia o zmiznutí 36 demonštrantov.
Zoznam nezvestných zverejnila v nedeľu opozičná skupina Euromajdan SOS, podľa ktorej zmizli od polovice januára.
Ukrajinské ministerstvo vnútra toto tvrdenie odmietlo. Od novembrového vypuknutia nepokojov policajné stanice v Kyjeve dostali deväť správ o nezvestných osobách. Päť z nich sa už podarilo vypátrať, tvrdí rezort vnútra.
Radikálny líder utiekol do Británie
Do Británie v pondelok utiekol radikálny opozičný líder Oleksandr Danyľuk, po ktorom pátrajú v súvislosti s iniciovaním protestov. Oznámil to v pondelok s tým, že sa chcel vynúť zatknutiu.
Líder opozičného hnutia Spoločná vec opustil Ukrajinu po tom, čo úrady koncom januára vydali na neho zatykač. Na sociálnej sieti Facebook napísal, že hranicu prekročil pešo a v pondelok dorazil do Londýna. Jeho manželka a syn odleteli do britskej metropoly ešte minulý týždeň.
"Tymošenková dokázala, že byť vo väzení je ušľachtilé, ale neúčinné. Neplánujeme sa vzdať a ísť do väzenia," citovala z jeho vyhlásenia agentúra RIA Novosti.
Danyľukovi hrozí až 15 rokov za mrežami za údajné organizovanie nepokojov, tvrdí ukrajinské ministerstvo vnútra. Jeho skupina podľa úradov obsadila minulý týždeň tri kľúčové vládne budovy v Kyjeve.
Danyľuk okrem toho vyhlasoval, že je oprávnený zriadiť dočasnú vládu. Aktivity skupiny, ako uviedol, bude odteraz riadiť zo zahraničia. Podľa jeho vyjadrenia pre denník Kyiv Post revolúcia na Ukrajine vstupuje do rozhodujúcej fázy.
Zbitý opozičník sa chce vrátiť
Jeden z opozičných aktivistov Dmytro Bulatov (35), ktorý tvrdí, že sa stal obeťou únosu a mučenia, zase prisľúbil, že bude pokračovať v boji za demokraciu.
Odkázal to z Litvy, kam odcestoval v nedeľu na ošetrenie.
"Bulatov požiadal, aby sme to odkázali, hoci sa cíti fyzicky takmer zničený. Jeho duch však nie je zlomený a len čo bude toho schopný, bude pokračovať vo svojej ceste, v práci, ktorú začal. Bude bojovať za demokraciu na Ukrajine," povedala pre Reuters hovorkyňa nemocnice vo Vilniuse.
Bulatova pôvodne vyšetrovali za účasť na masových nepokojoch.
Po intenzívnych rokovaniach so západnými diplomatmi však súd v Kyjeve zamietol návrh na jeho obvinenie a zatknutie.
Janukovyč sa po chorobe vrátil do úradu, protesty pokračujúČítajte