MNÍCHOV, PRAHA. „Požiadali sme našich západných partnerov, aby nám poskytli finančnú pomoc. My, tým myslím ukrajinský národ.“ Týmito slovami vysvetlil demonštrantom v Kyjeve zmysel víkendovej misie v Mníchove ukrajinský opozičný líder Arsenij Jaceňuk.
Ukrajinskí a európski politici oficiálne rokovali o tom, ako vyriešiť nebezpečnú situáciu na Ukrajine, ktorá sa nachádza na hrane občianskej vojny.
V skutočnosti išlo skôr o to, že Európa má šancu napraviť si teraz reputáciu a ukázať, že nielen slovami, ale aj eurami je ochotná za Ukrajinu bojovať.
Ako oslabiť radikálov?
Schôdzka zástupcov opozície a vlády sa odohrala na mníchovskej bezpečnostnej konferencii, kde boli aj ministri zahraničných vecí všetkých členských štátov Európskej únie.
Hovorilo sa o upokojení vášní v Kyjeve a ďalších mestách, témou však nebolo to, ako zbaviť prezidenta Viktora Janukovyča moci a vyhlásiť nové voľby.
Výrazným hráčom sa v posledných týždňoch stávajú aj ukrajinskí nacionalisti, ktorí udávajú tón akciám v uliciach a riadia obsadzovanie vládnych budov. Lídri umiernenej opozície dúfajú, že jasná perspektíva vstupu krajiny do Európskej únie dokáže upokojiť situáciu a donúti radikálov „zložiť zbrane“.
Zatiaľ je jediným viditeľným úspechom sľub Európskej únie vytvoriť na Ukrajine stálu misiu svojich zástupcov, ktorí sa budú zaoberať aj vízovou politikou.
Mníchov bol pre rozhádané strany aj šancou stretnúť sa na nezávislej pôde. Ďalší opozičný líder Vitalij Kličko rokoval s ministrom zahraničných vecí Leonidom Kožarom, ktorý musel pred svedkami sledovať fotografie ľudí zranených pri demonštráciách.
„Skutočne stojíte na strane extrémistických skupín, ktoré používajú logá a emblémy pripomínajúce nacistickú svastiku? Ste s tými extrémistami, ktorí hádžu po policajtoch Molotovove koktejly?“ reagoval minister smerom ku Kličkovi.
Najväčšia hanba
Pripomenul, že v krajine žije osem miliónov Rusov. „Myslíte si, že im je príjemné, keď európski politici hovoria, že treba Ukrajinu odobrať Rusku?“ spomenul boľavé miesto integračného procesu.
Kličko odpovedal až po návrate na Ukrajinu, keď sa postavil pred 15-tisíc ľudí na Námestí nezávislosti. „Vystúpenie Kožara v Mníchove bolo najväčšou hanbou,“ vyhlásil pred demonštrantmi.
Ani rokovania pomocou sprostredkovateľov teda riešenie krízy nepriniesli.