ŽENEVA, TEL AVIV. Rozhovory medzi sýrskou opozíciou a vládou v Ženeve sa skončili bezvýsledne.
Nenaštartovali sa rozhovory o prechodnej vláde ani sa nedospelo k dohode o humanitárnych otázkach.
Delegácie by sa mali stretnúť zase na budúci týždeň, ale ešte nie je jasné, či dá vláda v Damasku súhlas na rozhovory, ktoré sa evidentne nikam nepohli aj pre to, že opozícia trvala na odchode prezidenta Bašara Asada z politického života.
Nezachránili nikoho
Vojna v Sýrii
- Vojna sa začala v marci 2011 protestmi proti vláde Bašara Asada. Ten ich krvavo potlačil a opozície potom začala bojovať.
- Postupne sa do boja proti Asadovi zapojili aj islamskí radikáli zo zahraničia, ktorí sú stále silnejší.
- Rokovania v Ženeve narazili na podmienku opozície, že súčasťou budúcej vlády už nebude Asad.
- Pri vojne zomrelo podľa OSN asi 130-tisíc ľudí.
Denník Christian Science Monitor citoval zástupcu amerického ministerstva zahraničia Jeffreyho Feltmanna, podľa ktorého sa počas rozhovorov nepodarilo zachrániť jediný ľudský život.
Naopak, humanitárne organizácie hlásia, že v čase, keď sa v ženevskom luxuse dohadovali opozícia a vláda, zomrelo v Sýrii najmenej 1900 ľudí.
Rozhovorom v Ženeve sa nepodarilo dosiahnuť ani minimálne očakávania. Znamená to, že ľuďom v obliehaných mestách sa nedostane pomoci, neprepustia ani niektorých väzňov a nebudú ani lokálne prímeria umožňujúce aspoň odvoz zranených a dovoz potravín a iných základných potrieb.
Sýrčania tak naďalej zostávajú rukojemníkmi v rukách vládnych jednotiek alebo povstalcov, čo je na mnohých miestach vlastne celkom jedno, lebo neprávostí na civilistoch sa dopúšťajú obe strany sýrskeho konfliktu.
Aspoň sa zišli
Diplomati a niektorí analytici sa po krachu ženevských rokovaní snažili nájsť pozitívne momenty. Podľa nich bolo dôležité, že obe strany sa vôbec zišli, aj keď jediné, na čom sa zhodli, bola minúta ticha za obete sýrskej vojny.
„Ak berieme do úvahy, že v Sýrii sa už tri roky bojuje, nie je to málo,“ vysvetlil Reuters nemenovaný diplomat.
AFP píše, že prekvapila sýrska opozícia, ktorá napriek nezhodám vystupovala spoločne a konzistentne. To malo signalizovať, že by prípadne mohla byť alternatívou k Asadovej vláde.
Dojmy z rokovacej siene však narážajú na sýrsku realitu, kde opozičné sily zvádzajú medzi sebou bratovražedný boj a kde niektoré skupiny presadzujú radikálne politické a náboženské koncepty.
Nenávisť a obviňovanie
Faktom je, že konferencia by sa bez tlaku zahraničných podporovateľov vlády aj rebelov asi nikdy neuskutočnila. Sýrsky režim by na rozhovory neprišiel bez tlaku Moskvy a rebeli sa pre rozhovory rozhodli na poslednú chvíľu po tlaku svojich západných spojencov, ktorí im dali jasne najavo, že bez návštevy Ženevy nemôžu čakať politickú ani materiálnu podporu.
Diplomati citovaní v BBC spomínali, že medzi sýrskymi delegáciami panovala jasná nenávisť, obviňovanie prevládalo nad konštruktívnym prístupom a dlhé hodiny sa stratili pre nikam nevedúce tirády.
Sýrska vládna delegácia musela všetko konzultovať s Damaskom a opozícia vraj dostávala odkazy, že doma nie sú s jej počínaním spokojní.
Toto sú východiská pre rokovania naplánované na budúci týždeň. Ak sa radikálne nezmenia okolnosti, skončia sa tiež s minimálnym prínosom pre Sýriu.
Asad zbrane neodovzdáva, skrýva si ich
Sýrsky režim sa zatiaľ vzdal len piatich percent chemických zbraní. Američania tvrdia, že nemá snahu o riešenie.
DAMASK, TEL AVIV. Sýrsky prezident Bašar Asad si podľa britských novín Sunday Times robí zásoby chemických zbraní, hoci režim sa ich zaviazal zničiť do polovice tohto roka.
Noviny sa odvolávajú na ruské a izraelské zdroje, podľa ktorých sa prezident pripravuje na teoretickú možnosť rozpadu Sýrie a na územia obývané alavitmi presúva najlepšie zbrane, vrátane chemických a biologických.
Informácia sa objavila v čase, keď je zrejmé, že Sýria nestihne do konca júna vyexpedovať zo svojho územia všetky chemické zbrane, ako sa pred časom zaviazala.
Inšpektori potvrdili, že zo Sýrie na začiatku tohto roka vyviezli len päť percent sýrskych zásob a nateraz sa ďalšia zásielka nechystá. Americký diplomat Robert Mikulak to už označil za znak „mentality dohadovania sa, nie snahy o riešenie“.
Sýria sa zaviazala zbaviť sa svojich chemických zbraní pod silným tlakom a reálnou možnosťou vojenského zásahu zo zahraničia.
Jana Shemesh