BELEHRAD, BRATISLAVA. Viacero európskych krajín zasiahlo v posledných hodinách a dňoch extrémne počasie.
S hustým snežením bojujú najmä v Srbsku a Rakúsku, s povodňami po prívalových dažďoch vo Francúzsku a Taliansku a s vysokými vlnami v Británii a Portugalsku.
Niekoľkokilometrové kolóny
Snehová búrka v Srbsku spôsobila problémy v automobilovej, vlakovej aj lodnej doprave.
Zima bola v krajine až doteraz výnimočne mierna, ale posledný týždeň zasiahla časti strednej a východnej Európy vlna mrazivého počasia a husté sneženie.
Na diaľnici medzi Belehradom a srbsko-maďarskou hranicou uviazlo v sobotu vyše tisíc ľudí. Mohutné záveje na niektorých úsekoch ciest dosahovali výšku 3 a pol metra.
Záchranári vyslobodzovali posádky osobných áut aj cestujúcich z diaľkových autobusov.
Hraničný prechod Horgos spájajúci Srbsko s Maďarskom v sobotu ráno uzavreli. Najhoršia situácia bola pri meste Feketič, ktoré leží asi 120 kilometrov severne od Belehradu. Vodičov a cestujúcich odtiaľ evakuovali armádne vrtuľníky.
Na diaľnici sa vytvorilo už osem niekoľkokilometrových kolón zaviatych snehom, ktoré naviac dopĺňajú ešte štyri menšie.
Medzinárodné rýchliky stoja
Jeden z uviaznutých pasažierov Vlatko Jovičevič uviedol pre televíznu a rozhlasovú stanicu B92, že na zasneženej ceste je "uväznený" už vyše 20 hodín.
"Išiel som pešo asi dva kilometre, aby som zohnal ďalšie palivo a nejakú vodu. Dochádza nám benzín," vysvetlil.
Úrady vyzývali obyvateľov oblastí postihnutých snehovou kalamitou, najmä vo Vojvodine, aby cez víkend necestovali, ak to nie je nevyhnutné, pretože na sobotu meteorológovia predpovedali dážď so snehom a silný vietor dosahujúci rýchlosť v nárazoch 160 kilometrov za hodinu, pričom počasie by sa výrazne nemalo zlepšiť ani v nedeľu.
Srbská vláda vyhlásila núdzový stav. Miestni obyvatelia sa s podobne veľkou snehovou búrkou za posledných päťdesiat rokov nestretli.
Kvôli silnému vetru je zakázaná aj plavba loďou po Dunaji, píše agentúra AP.
Obyvatelia na severe Srbska zostali odrezaní od zvyšku sveta. Na srbských tratiach stojí aj niekoľko medzinárodných rýchlikov, štátne dráhy pripravujú evakuáciu cestujúcich.
Železničná doprava sa zastavila aj v susednom Rumunsku, Bulharsko hlási výpadky v dodávke vody a elektrického prúdu pre stovky dedín.
Severné Srbsko. FOTO - SITA/AP
Sneh odrezal horské mestečká
Nečakaný príval snehu prekvapil aj Rakúšanov. V niektorých oblastiach dokonca situáciu označili za najhoršiu za posledných 15 rokov.
V spolkových krajinách Korutánsko a východné Tirolsko za 48 hodín tam napadlo také množstvo snehu, aké tam býva raz za sto rokov a meteorológovia predpovedajú ďalšie sneženie.
Úrady vyhlásili najvyšší stupeň lavínového nebezpečenstva, ktorý bol naposledy vyhlásený pred 15 rokmi, informoval spravodajca Českého rozhlasu Vojtěch Berger.
Niektoré údolia sú podľa jeho slov celkom odrezané a turisti sa do svojich hotelov nedostanú, mali by si preto cestu do Korutánska zvážiť a prípadne ju odložiť, informoval v Radiožurnále Čro.
Už v piatok popoludní si husté sneženie vynútilo úplné uzavretie tzv. Tauernskej diaľnice (A10) pri meste Spittal.
V Korutánsku v piatok prakticky skolabovala železničná doprava. Vlakmi sa síce dalo dostať z Viedne do Klagenfurtu, odtiaľ však na západ už iba s ťažkosťami. Medzinárodný dopravný koridor vedúci do Talianska bol ochromený úplne.
V priľahlom Slovinsku zase organizátori pre husté sneženie zrušili preteky žien obrovskom slalome organizované v rámci Svetového pohára v Kranjskej Gore.
Rieka Tiber v Ríme. FOTO - SITA/AP
Bleskové povodne v Taliansku
V talianskej metropole Rím sa po výdatných dažďoch ešte v piatok ráno zastavila doprava, uzavretá ostala aj jedna linka tamojšieho metra. Nejazdila ani časť mestských autobusov a voda na koľajniciach zastavila prímestské vlaky.
Úrady vyzvali obyvateľov, aby do ulíc vyrážali len v najnutnejších prípadoch. Autá môžu výnimočne prechádzať aj pešími zónami, aby sa cestným ťahom aspoň čiastočne odľahčilo.
Rozvodnené rieky pohrozili aj ďalším talianskym mestám, najmä v Toskánsku. V severotalianskych Benátkach bola hladina vody ráno 105 centimetrov nad normálnou úrovňou mora.
Na celom území stredného a severného Talianska hrozia zosuvy pôdy.
Na pobreží Atlantického oceánu v Británii, Portugalsku či Francúzsku upozorňujú pred nebezpečne veľkými vlnami.
Autor: idnes