BERLÍN, BRATISLAVA. Na plagátoch i na internete je napísané, že berlínske stretnutie bude predvolebné zhromaždenie.
Organizátori očakávajú asi 7000 ľudí, hoci do haly sa zmestí len 4000 ľudí. Ostatní preto budú dianie vnútri sledovať na veľkých obrazovkách. A sledovať ho budú so záujmom, pretože príde premiér.
Turecký premiér Recyp Erdogan bude v Nemecku robiť predvolebnú kampaň hneď potom, ako sa budúci utorok stretne s kancelárkou Angelou Merkelovou.
Prvé voľby v zahraničí
Turci v Nemecku
v Nemecku žije viac ako 3 milióny Turkov,
viac ako polovica z nich má nemecké občianstvo
Nemecko j najdôležitejším obchodným partnerom Turecka a najväčším investorom, od roku 1980 investovalo takmer 12 miliárd dolárov
pre Nemcov je Turecko dovolenková destinácia, chodí tam oddychovať asi 5 miliónov Nemcov
V Nemecku žijú viac ako tri milióny Turkov.
Prvý raz môžu voliť aj v zahraničí a v Turecku sú hneď dva dôležité volebné termíny.
Koncom marca budú komunálne voľby a v lete prezidentské. Prezidenta budú navyše prvý raz voliť priamo.
Čo Erdogan povie počas kampane v Nemecku, nie je jasné, ale Nemci nadšení nie sú.
Temperamentný turecký premiér sa nerád drží pripravených prejavov a jeho vyhlásenia už niekoľkokrát skomplikovali nemecko-turecké vzťahy.
V roku 2008 žiadal Turkov v Nemecku, aby sa držali svojich tradícii a asimiláciu v Nemecku označil za „zločin proti ľudskosti“.
Nemeckej kancelárke svojho času vyčítal, že „šíri nenávisť“ proti Turkom, keď nepodporila vznik tureckého gymnáziu v Nemecku.
Problematický je stále vstup Turecka do Európskej únie, Merkelová podporuje integráciu, ale odmieta plnohodnotné členstvo moslimskej krajiny. Je len za privilegované partnerstvo Ankary s Bruselom.
Oslabený premiér
Erdogan bude v Nemecku tvrdo obhajovať turecké záujmy, pretože vo voľbách potrebuje každý hlas.
Od minuloročných protestov v istanbulskom parku Gezi, kde na neho stovky demonštrantov kričali Diktátor, odíď, jeho popularita klesla a opustil ho aj jeho dlhoročný spojenec, klerik Fethullah Gülen.
Po korupčnom škandále, za ktorým má stať Gülen, musel premiér Erdogan vymeniť polovicu kabinetu a kritizujú ho aj jeho spojenci v strane.
Erdogan chcel byť opäť premiérom, ale jeho strana AKP mu to zakázala. Tak kandiduje na prezidenta, keďže chce byť za každú cenu na čele štátu ešte aj v roku 2023, keď Turecko oslávi 100 rokov svojej existencie.
Tusk presviedčal Poliakov v Londýne
Kampaň viedli aj poľskí politici v Británii. Počet volebných miestností pre poľskú komunitu tu stále narastá.
LONDÝN, BRATISLAVA. Svojich občanov do cudziny chodia presviedčať aj poľskí politici. Najvypuklejšie to bolo asi v roku 2007. Parlamentné voľby v Poľsku mali byť vtedy veľmi tesné. Rátal sa každý hlas, a neprekvapilo preto, že tri roky po vstupe Poľska do Európskej únie išiel šéf vtedajšej opozičnej strany Právo a spravodlivosť Donald Tusk (na snímke SITA/AP) presviedčať rodákov do Veľkej Británie a Írska.
Len do Británie vraj prišlo prvé roky milión Poliakov, čo je už význačný počet. Celkovo na ostrovoch mali kampaň štyri strany a podľa BBC sa stretli aj v súboji v poľskom rádiu v Londýne.
Možnosti pre Poliakov v Británii hlasovať sa pritom rozširujú. Kým v roku 2005 mali len dve volebné miestnosti v Londýne, v roku 2011 už mohli voliť v 43 okrskoch po celej Británii.
Tomáš Vasilko
Orbán agituje v zastúpení
Predvolebnú kampaň v susedných krajinách zatiaľ za Fidesz robia jeho miestni spojenci.
BRATISLAVA, BUDAPEŠŤ. Aprílových parlamentných volieb v Maďarsku sa po prvý raz masovo zúčastnia aj príslušníci maďarských menšín v susedných štátoch, ktorí získali maďarské občianstvo podľa zákona o dvojakom občianstve z roku 2010. Politické strany z Maďarska sa zamerali aj na ich hlasy. Týka sa to najmä vládneho Fideszu a extrémistického Jobbiku, ktoré majú u menšinových Maďarov najsilnejšiu podporu.
Predvolebná kampaň v Maďarsku sa ešte oficiálne nezačala, za Fidesz ju však už dlho robia verejnoprávne médiá a organizácie blízke strane platené z verejných peňazí. Podobne vedú kampaň pre Fidesz aj niektoré menšinové strany a organizácie v susedných štátoch. V Rumunsku, kde je najväčšia maďarská menšina, agituje i sieť takzvaných Centier demokracie platených z Budapešti.
Počet nových maďarských dvojakých občanov už presiahol pol milióna. K voľbám sa ich do piatku zaregistrovalo 133-tisíc. Voliči zo Slovenska sa zvlášť neuvádzajú, sú medzi 1500 voličmi v kolónke Krajiny zakazujúce dvojaké občianstvo.
Maďarská opozícia a analytici upozorňujú na možné podvody pri sčítaní hlasov týchto voličov. Môžu totiž hlasovať i korešpondenčne a ich hlasy chcú zbierať menšinové pobočky Fideszu.
Kampaň v zahraničí už skúšali aj slovenské strany. Pred voľbami v roku 2012 napríklad malo OĽaNO bilbordy aj v Rajke v Maďarsku a vo Wolfsthale v Rakúsku, kde žije veľa občanov Slovenska. Na rozdiel od menšinových Maďarov, ktorí získali maďarské občianstvo bez pobytu v Maďarsku, však nejde o príslušníkov slovenskej menšiny, ale o ľudí, ktorí sa za hranice sťahovali už ako občania Slovenska.
Peter Morvay