WASHINGTON, BRATISLAVA. Len šesť dní zostáva režimu Bašara Asada na to, aby odovzdal chemické zbrane medzinárodným pozorovateľom.
Zatiaľ však do prístavu v Latakii, kde by ich mali naložiť na lode a zničiť na mori, doručili len štyri percentá z nich.
Meškanie znepokojuje najmä Američanov.
„Neviem, aké sú motívy sýrskej vlády – či je to neschopnosť – alebo prečo sú v doručení týchto materiálov pozadu,“ komentoval situáciu podľa AFP americký minister obrany Chuck Hagel.
Situáciu by mali podľa neho čo najrýchlejšie vyriešiť.
Hagel apeloval aj na ruského ministra obrany Sergeja Šojgu, aby „spravil všetko pre to, aby ovplyvnil sýrsku vládu“.
Podľa denníka Los Angeles Times odborníci tvrdia, že plán ničenia chemických zbraní počas pretrvávajúcich bojov bol príliš ambiciózny. Oneskorenie však vyvoláva otázky, či Sýria len neskúša trpezlivosť medzinárodnej komunity.
Sýrsky prezident Bašar Asad v septembri pristúpil k dohode s USA a Ruskom o zničení chemických zbraní, najmä po chemickom útoku v Damasku, ktorý v auguste zabil takmer 1500 civilistov. Asad zodpovednosť za útok odmieta.
Do 5. februára by mala sýrska vláda doručiť do Latakie 700 ton najnebezpečnejších chemických zbraní. Celého arzenálu chemických zbraní sa musí Sýria zbaviť do konca júna.