KÁHIRA. Egyptské úrady obvinili dvadsať novinárov arabskej televízie al-Džazíra z napojenia na teroristickú skupinu. Okrem Egypťanov je obvinený aj jeden Austrálčan, dvaja Angličania a Holanďanka.
Obvinili ich aj zo šírenia nepravdivých informácií, ktoré ohrozujú národnú bezpečnosť a poškodzujú obraz Egypta v zahraničí.
Zamestnanci využívali dva apartmány v luxusnom hoteli v Káhire ako mediálne centrum, uvádza sa to vo výpise z trestného stíhania.
Prokurátori uviedli, že obžalovaní si "vymysleli zábery", aby vytvorili "nepravdivé scény", a budili tak prostredníctvom nich v zahraničí dojem, že "krajina je svedkom občianskej vojny."
Moslimské bratstvo, teroristická skupina
Novinári podľa prokurátorov slúžili záujmom Moslimského bratstva, ktoré egyptské úrady minulý mesiac označili za teroristickú skupinu.
Moslimské bratstvo bolo terčom zákrokov odvtedy, čo egyptská armáda v júli zvrhla zvoleného islamského prezidenta Muhamada Mursího.
Mnohých z jeho hlavných predstaviteľov, vrátane samotného bývalého prezidenta, postavili pred súd.
Stovky ich prívržencov zabili bezpečnostné sily, keď protestovali proti vojenskej intervencii.
Televízia obvinenia odmieta
Al-Džazíru vlastní vládnuci rod v Katare, ktorý patrí medzi hlavných podporovateľov Moslimského bratstva v regióne.
Počas Mursího jednoročného vládnutia katarský rod finančne podporoval Egypt.
Arabská televízia odmieta obvinenia proti jej novinárom a označuje ich za "absurdné, nepodložené a nepravdivé."
"Slobodný prejav je výzvou, je právom novinárov, aby informovali o všetkých hľadiskách udalostí a na druhej strane je právom ľudí, aby vedeli, čo sa deje," uviedla televízia prostredníctvom e-mailu.
V súčasnosti sa piati novinári nachádzajú vo väzení, uviedla al-Džazíra. Televízia momentálne nemá v Egypte žiadneho novinára.
Spojené štáty sú hlboko znepokojené
Hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Spojených štátov Len Psaki v stredu uviedla, že americká vláda je hlboko znepokojená potláčaním slobody prejavu a tlače v Egypte.
Egyptské úrady sa zamerali na novinárov na základe falošného tvrdenia. Tento prístup považuje za nesprávny.
Egyptský minister zahraničných vecí Badr Abdel Ati považuje za "neprijateľné", aby sa iné krajiny miešali do egyptských súdnych procesov, ktoré označil za nezávislé a spravodlivé. Povedal to vo štvrtok ako reakciu na vyhlásenie americkej hovorkyne.