KYJEV, PRAHA. Zákon o amnestii účastníkov protivládnych demonštrácií na Ukrajine čaká na podpis prezidenta Viktora Janukovyča.
Predseda parlamentu Vladimir Rybak ho už podpísal a poslal do prezidentskej kancelárie.
Počas nepokojov na Ukrajine, ktoré sa začali vlani v novembri ako protest proti zastaveniu procesu integrácie Ukrajiny do Európskej únie, zadržali 234 ľudí, z toho 140 zatkli.
Na uzmierenie táto zákonodarná norma však viditeľne nestačí. Naopak. Opoziční poslanci za ňu ruku nezdvihli.
Oddiely domobrany na kyjevskom Námestí nezávislosti vo štvrtok opäť začali s opevňovaním námestí a stavaním nových barikád – vojenský veliteľ majdanu, opozičný poslanec Andrej Parubij čaká totiž od ozbrojených zložiek buď použitie sily, alebo provokáciu.
Chce späť budovy
Protesty
od začiatku protestov zadržala polícia 234 ľudí,
vo väzení je 140 a čakajú na proces,
protesty si vyžiadali štyri obete,
zranených bolo 500 ľudí vrátane 250 policajtov.
Ulica je nekompromisná – amnestia demonštrantov neuchlácholila. Chcú, aby prepustili všetkých zadržaných vrátane obvinených z ťažkých činov bez akýchkoľvek podmienok.
Prezident Viktor Janukovyč i poslanci jeho Strany regiónov, ktorí majú spolu s komunistami v parlamente väčšinu, však podmieňujú oslobodenie všetkých zatknutých jednoznačne: demonštranti musia do pätnástich dní opustiť všetky obsadené administratívne budovy v centre Kyjeva i všetky sídla oblastných rád, sídla gubernií i ďalšie štátne úrady, ktoré ovládajú teraz odporcovia Janukovyčovho režimu.
To vodcovia ulice odmietajú, navyše čisto z praktického hľadiska je taký krok teraz nemožný – v ukrajinskej metropole klesli teploty až na mínus dvadsať stupňov a ľudia sa musia niekde zohriať a vyspať.
Trest pre radikálov
Zákon o amnestii prijatý ukrajinským parlamentom vo štvrtok večer rozčaroval i umiernenejšiu parlamentnú opozíciu, ktorá ho zhodne s demonštrantmi odmietla.
„Naši politickí odporcovia nám dali podmienky, ktoré spočívajú vlastne v tom, že by sme museli ukončiť akcie na majdane,“ uviedol veci na pravú mieru Arsenij Jaceňuk, líder frakcie strany Baťkivščina (Vlasť).
Prezident však má iný názor. „Urobili sme všetko pre ukončenie krízy,“ vyhlásil.
Akúkoľvek vinu za krach rokovaní zvalil na opozíciu a vodcov radikálnej ulice. O tom, že demonštranti od začiatku požadujú jeho demisiu, sa nezmienil.
Navyše si išiel ľahnúť do postele pre vysokú teplotu a respiračné ťažkosti.
Radosť mu asi neurobila ani správa zo Spojených štátov, ktoré pripravujú finančný postih pre všetkých účastníkov násilností na Ukrajine. Prvý raz niekto povedal, že potrestaní by mohli byť i agresívni demonštranti.
Hovoria o nových obetiach
V noci na štvrtok dopravili do jednej z kyjevských nemocníc z Hruševského ulice v Kyjeve dvoch postrelených mužov, informovala agentúra UNIAN.
Podľa opozičného poslanca Alexeja Davidenka jeden z nich zraneniam podľahol.
Polícia túto správu poprela.
Ministerstvo uvádza, že zrážky medzi políciou a demonštrantmi si doteraz vyžiadali štyri obete na životoch.