ŽENEVA. Sýrska opozícia aj vládna strana potvrdili, že počas stredy prvý raz hovorili o možnosti vytvorenia prechodnej vlády.
Sýrska vládna delegácia súhlasila s tým, že ako východisko rokovaní bude akceptovať komuniké dohodnuté v Ženeve v júni 2012.
Dokument, ktorý vyrokúvali hlavne USA a Rusko, predpokladá vytvorenie dočasnej vlády za účasti opozície. Nehovorí o úlohe sýrskeho prezidenta Bašara Asada.
Hovorca sýrskej opozície Lúaj as-Sáfí označil za "krok vpred", že sa o dočasnej vláde vôbec hovorilo.
Zástupcovia sýrskeho režimu však chceli, aby sa vytvorila na konci mierového procesu, a nie na začiatku, ako predpokladá komuniké. To by mohlo spôsobiť krach rokovaní.
Prvé kolo ženevských rokovaní o Sýrii sa končí v piatok, ďalšie má byť približne o týždeň.
Vyjednávač nemal očakávania
Medzinárodný vyjednávač Lachdar Bráhímí v stredu povedal, že na prvom kole rokovaní o Sýrii neočakával podstatné výsledky. Zároveň vyjadril nádej, že druhé kolo rokovaní bude produktívnejšie.
"Som veľmi šťastný, že stále rokujeme, ale ľad sa láme pomaly, no láme sa," povedal vyjednávač na tlačovej konferencii po stretnutí sýrskej vládnej a opozičnej delegácie.
Bráhímí vyslovil aj nádej, že Rusko a Spojené štáty vyvinú väčší tlak na obe strany, aby sa prekonali "dosť veľké rozdiely".
Veľké rozdiely, malé pokroky
Po nevraživom úvode na mierových rokovaniach v Ženeve sa konfliktné strany opatrne priblížili, mieni agentúra DPA.
Rozpory sú stále veľké, avšak vzhľadom na nanajvýš komplikovanú situáciu v občianskej vojne v Sýrii je úspechom už to, že obe strany týždeň po začatí rokovaní ešte stále spolu hovoria.
Ženevské rokovania by mali po prestávke pokračovať vo februári. Presný dátum druhého kola ešte nie je stanovený.