- Parlament schválil amnestiu, no bez podpory opozície, ktorá žiadala bezpodmienečné prepustenie demonštrantov,
- na majdane vzniká akási národná garda,
- prvý ukrajinský prezident Leonid Kravčuk varoval pred hrozbou občianskej vojny,
- umiernení protestujúci sa dostali do potýčky s radikálnejšími pri snahe ukončiť blokádu ministerstva poľnohospodárstva,
- v utorok podal demisiu premiér Mykola Azarov a parlament zrušil kritizované zákony.
KYJEV, BRATISLAVA. Ukrajinský parlament schválil v stredu večer opatrenie, ktoré zaručuje amnestiu zatknutým protivládnym demonštrantom.
Podmienkou je, aby protestujúci opustili obsadené budovy, informovala agentúra AP.
Opatrenie schválili zákonodarcovia po takmer dvanástich hodinách rokovaní. Opozičné strany ho nepodporili, žiadali bezpodmienečné prepustenie zadržaných.
Podľa rozhodnutia parlamentu majú demonštranti odovzdať najmä kyjevskú radnicu a úrady regionálnych samospráv, ktorých sa zmocnili v mestách prevažne na západe krajiny.
Opoziční predstavitelia považujú zadržiavanie protestujúcich za nezákonné v plnom rozsahu. Počet zatknutých demonštrantov odhadli na 328.
"Parlament schválil zákon o rukojemníkoch. Úrady sami uznali, že zadržali rukojemníkov, ako teroristi, ktorých cieľom je získať za rukojemníkov výhody," reagoval líder nacionalistickej opozičnej strany Sloboda Oleh Ťahnybok, ktorého citovala agentúra Interfax.
„Situácia je napätá, pretože napriek zrušeniu tých diktátorských zákonov ľudí zatýkajú po celej východnej Ukrajine,“ povedala SME ukrajinská spisovateľka Oksana Zabužko.
Majdan proti radikálom
Sebaobrana majdanu, ktorá sa stará o bezpečnosť v protestnom mestečku v centre Kyjeva, v stredu urobila ústretový krok, keď zaútočila na radikálov z organizácie Spilna sprava, ktorí blokovali ministerstvo poľnohospodárstva na bulvári Chreščatyk a vyhnali ich odtiaľ.
K patovej situácii po vyše dvoch mesiacoch protestov, ktoré si vyžiadali najmenej štyroch mŕtvych demonštrantov, sa v stredu vyjadril aj prvý prezident nezávislej Ukrajiny Leonid Kravčuk.
Krajina podľa neho stojí na prahu občianskej vojny, a preto vyzval parlament, aby začal konať s najväčšou zodpovednosťou.
„Je to revolúcia,“ povedal Kravčuk a poslanci ho odmenili potleskom. Riziko občianskej vojny je stále vysoké aj podľa Zabužko, podľa ktorej sa napätie môže ešte zvýšiť po olympijských hrách v ruskom Soči.
Demonštrantov sa vo svojom utorkovom prejave zastal americký prezident Barack Obama a v stredu aj nemecká kancelárka Angela Merkelová v parlamente s tým, že bojujú za rovnaké hodnoty ako Únia.
Ako národná garda
Z obáv, že by mohol ukrajinský prezident Viktor Janukovyč vyhlásiť výnimočný stav a pokúsiť sa vyhnať demonštrantov z majdanu, začala v centre Kyjeve vznikať akási národná garda.
Dobrovoľníci zo Sebaobrany majdanu aj radikáli z Pravého sektora už podľa Piateho kanála zložili prvé prísahy.
Ministerstvo vnútra im pohrozilo trestným stíhaním. Označilo národnú gardu za nezákonnú vojenskú organizáciu. Za členstvo v nej podľa Ukrajinskej pravdy hrozí osem rokov väzenia, za vedenie desať.
Prezident Janukovyč začal cez víkend ustupovať opozícii po tlaku Západu aj oligarchov.
Opozícii zatiaľ bezúspešne ponúkol vládne posty a v utorok odvolal z postu premiéra Mykolu Azarova. Zásadnú požiadavku majdanu – predčasné prezidentské aj parlamentné voľby - však stále odmieta.
Za dočasného premiéra vymenoval vicepremiéra Serhija Arbuzova, ktorý má na Ukrajine povesť bankára prezidentovej rodiny. Tá od Janukovyčovho nástupu k moci výrazne zbohatla.
Rusko počká s ďalšími pôžičkami
Ruský premiér Dmitrij Medvedev sa v stredu na rokovaní svojej vlády za účasti prezidenta Vladimira Putina posťažoval, že Ukrajina opätovne požiadala o odklad platieb za dodávky zemného plynu.
"Ukrajina opätovne požiadala o odloženie splátok predošlého dlhu, a čo je horšie, nespláca ani nový dlh. To musíme vziať do úvahy pri našich vzťahoch s novou ukrajinskou vládou," uviedol Medvedev podľa agentúry Sinchua s tým, že Kyjev odmieta platiť i zníženú cenu za plyn, na ktorej sa dohodli na rokovaní vlani v decembri.
Putin na to konštatoval, že Moskva počká s uvoľnením ďalších miliárd dolárov zo sľúbenej pôžičky pre Ukrajinu dovtedy, kým tam nevznikne nová vláda.
"Počkajme si na nový kabinet," povedal Putin na stretnutí s premiérom Dmitrijom Medvedevom.
Rusko zatiaľ vyplatilo tri miliardy dolárov zo záchranného finančného balíka vo výške 15 miliárd dolárov, ktorý vláde v Kyjeve prisľúbila Moskva.
Putin odsúhlasil záchranný finančný balík pre Ukrajinu vlani v decembri a bývalú sovietsku republiku tak uchránil od viditeľnejších následkov ekonomickej krízy.