Prezident Zeman upustil od konfrontácie. Do vlády vymenoval aj ľudí, ktorí v minulosti išli proti nemu. A lídrovi ANO Babišovi odpustil záznam v ŠtB.
PRAHA, BRATISLAVA. Česko má po polroku vládnutia prezidentského kabinetu Jiřího Rusnoka politickú vládu.
Prezident Miloš Zeman v stredu vymenoval ministrov vlády premiéra Bohuslava Sobotku, lídra sociálnej demokracie.
Stalo sa tak až 95 dní po voľbách, čo je zatiaľ najdlhšie čakanie v českej histórii.
Upozornil na chyby v liste Najvyšší český predstaviteľ po slávnostnom akte na Pražskom hrade vytkol novému predsedovi vlády neprofesionalitu a niekoľko chýb v liste s návrhmi na menovanie ministrov.
"Nevymenoval som pána Brabenca, ale pána Brabca za ministra životného prostredia, odmietol som menovať pána Martina Jurečku, namiesto toho som vymenoval Mariana Jurečku, a nevymenoval som pána Jurečku za ministra zdravotníctva, ale poľnohospodárstva," cituje prezidentove slová internetový server iDNES.cz.
Podľa hlavy štátu bolo v liste, ktorý dostal pred menovaním ministrov, aj niekoľko ďalších chýb.
Tady i foto - diky kolegovi z Lidovek! pic.twitter.com/bXsoc5A0Zg
— Filip Horký (@FilipHorky) January 29, 2014 Najväčší súper Česká vláda
Sobotkovu vládu vymenoval prezident včera, hneď aj prvýkrát zasadla. O dôveru musí snemovňu požiadať do 30 dní. Koalícia má 111 z dvesto poslancov. Vláda má 17 členov, z toho tri ženy. Jej vekový priemer je 47 rokov. Od vzniku republiky je to trinásta vláda, Sobotka je jedenástym premiérom (Klaus a Topolánek vládli dvakrát).
Vláda nebude celkom ľavicová ani pravicová. Okrem sociálnej demokracie je v nej hnutie ANO, projekt podnikateľa Andreja Babiša, ktorý chce štát riadiť ako firmu, a ľudovci, pravidelní účastníci takmer každej koalície.
Nemá ani jasného lídra. Na papieri je premiérom Bohuslav Sobotka, ktorého strana „utrpela víťazstvo“ v októbrových predčasných voľbách s menším náskokom, ako sa očakávalo, musela preto bojovať o moc aj vnútri strany. Len tesne za ňou skončila ANO.
Sily na českej politickej scéne sa môžu preskupiť už počas tohto roka, keď krajinu čakajú voľby do europarlamentu a regionálne voľby.
Babiša v ceste do kresla ministra financií a vicepremiéra nezastavilo ani to, že podľa slovenského Ústavu pamäti národa bol agentom ŠtB, za čo sa stále súdi, a nemá preto lustračné osvedčenie.
Aby sa mohol stať ministrom, snemovňa na mimoriadnom zasadnutí zmenila služobný zákon, ako si žiadal Zeman. Práve ten by mal byť pri slabej opozícii najväčším súperom novej vlády.
Zeman nechce stáť bokom Zeman síce robil pri vymenovaní vlády menšie problémy, ako sa očakávalo, no ukázal, že nechce stáť bokom.
Pred vymenovaním si pozval na „pohovor“ každého z potenciálnych ministrov.
Sobotkovi bývalý predseda ČSSD nezabudol, že ho nepodporil ešte v parlamentnej prezidentskej voľbe v roku 2003, novému ministrovi pre ľudské práva Jiřímu Dienstbierovi mladšiemu zas to, že ho po neúspešnej kandidatúre v prvom kole priamej voľby prezidenta odmietol podporiť vo finále proti Karlovi Schwarzenbergovi.
„Bude sa stále pokúšať vládu riadiť alebo s ňou pracovať po svojom,“ povedal o Zemanovi pre Lidové noviny politológ Pavel Šaradín.
Spor o Izrael Naraziť na Zemana môže vláda napríklad v otázke zahraničnej politiky, ktorú by mali vytvárať spolu. Nový šéf diplomacie Lubomír Zaorálek bol rovnako ako Sobotka medzi tými, ktorí v roku 2003 Zemana nepodporili.
Sporia sa v otázke izraelsko-palestínskych vzťahov. Kým prezident by presťahoval ambasádu v Izraeli do sporného Jeruzalemu (kde nesídlia ani Američania), Zaorálek podporoval Palestínu v snahe stať sa nečlenským štátom OSN.
V názoroch na Európsku úniu alebo euro si však rozumejú, aj preto zrejme Zaorálek za svoju prioritu označuje „neškodnú“ tému zlepšenia vzťahov s Rakúskom.
Južného suseda ako prioritu spomína aj minister dopravy Antonín Prachař, konkrétne chce do roku 2018 diaľnicou prepojiť Brno s Viedňou.
Hlavne, že nie úradníci Vláda zruší poplatky v zdravotníctve, sľubuje miesta v materských školách pre všetky deti, viac peňazí do vedy.
A pri tom všetkom sa Babiš ako minister financií chystá znižovať deficit.
„Vláda chce zavádzať štedrý sociálny štát, zároveň aj veľa usporiť, ale nedokáže povedať z čoho,“ povedal podľa Idnes.cz Petr Fiala, nový šéf opozičnej ODS.
Jedinú výhodu vlády vidí v tom, že o moc nad krajinou konečne príde úradnícka vláda, ktorá vládla bez podpory parlamentu pol roka.