Ukrajinská vláda však s výnimkou premiéra funguje v starej podobe a demonštranti sú stále vo väzení.
KYJEV, BRATISLAVA. Zatlieskali tomu demonštranti na kyjevskom Námestí nezávisloti, trhy sa upokojili a riziko krachu ukrajinskej ekonomiky o niečo pokleslo.
Ekonómovia aj protestujúci privítali utorkové odstúpenie premiéra Mykola Azarova a zrušenie deviatich kontroverzných zákonov zameraných proti demonštrantom aj kritickým médiám, ktoré mnohí označili za horšie ako v Bielorusku, kde vládne autokratický prezident Alexander Lukašenko.
Janukovyča odrádzali
Oba kroky naznačujú, že prezident Janukovyč sa napriek mnohým obavám rozhodol nepoužiť silový scenár proti nespokojným Ukrajincom, ktorí už 69. deň protestujú v centre Kyjeva.
Od vyhlásenia výnimočného stavu odrádzali Janukovyča západní politici, bývalí ukrajinskí prezidenti, ale aj oligarchovia, ktorí financujú jeho stranu.
Prezident tak po vyše dvoch mesiacoch protivládnych protestov, ktoré si vyžiadali najmenej troch mŕtvych a začali sa šíriť aj po jeho tradičných baštách, ustúpil. Ani to však opozícii či demonštrantom nestačí.
Stále funguje tá istá vláda s tým istým ministrom vnútra Vitalijom Zacharčenkom zodpovedným za policajnú brutalitu proti demonštrantom, len sa zmenilo meno premiéra.
Demonštranti sú vo väzení a vidina predčasných prezidentských a parlamentných volieb je v nedohľadne.
Dočasne ukrajinskú vládu povedie jej prvý vicepremiér Sergej Arbuzov, ktorý pochádza z finančníckej rodiny a v minulosti viedol Ukrajinskú národnú banku ako najmladší guvernér v Európe.
Oveľa väčším pokrokom než odstúpenie premiéra Azarova je zrušenie zákonov zo 16. januára, ktorým dali domáce médiá prezývku „diktátorské zákony“. Obnovili niekoľkoročné tresty za šírenie klebety, hrozili demonštrantom väzením a zavádzali cenzúru na internete.
„Je to najrepresívnejšia legislatíva, akú v poslednom desaťročí niekto prijal v Európe,“ kritizoval ju vtedy švédsky minister Carl Bildt.
Azarovov ťažký týždeň
Technokrat Azarov, ktorý zákony namierené proti majdanu minulý týždeň obhajoval a demonštrantov prirovnal k teroristom, v utorok vyhlásil, že odstúpil v snahe upokojiť ukrajinskú politickú krízu.
Hoci vo vládnej štvrti horeli barikády, zomreli dvaja demonštranti a desiatky novinárov boli zranené, Azarov minulý týždeň odišiel na ekonomické fórum do Davosu, kde ho odbojkotovali.
V utorok svoju rezignáciu podľa servera Ukrajinská pravda dopredu oznámil ruskému kolegovi Dmitrijovi Medvedevovi.
Zmena premiéra podľa vlády v Kyjeve nebude mať vplyv na hospodársku spoluprácu s Ruskom, ktoré požičalo Ukrajine 15 miliárd dolárov na riešenie finančnej krízy.
Stalo sa tak potom, ako Janukovyč po rokoch vyjednávania odmietol podpísať asociačnú dohodu s Európskou úniou.
Zoznam je dlhý
Odstúpenie vlády na čele s premiérom Azarovom bolo len jednou z podmienok demonštrantov, ktorí v centre Kyjeva ostávajú naďalej.
Lídri opozície Vitalij Kličko aj Arsenij Jaceňuk v sobotu odmietli prekvapivú ponuku Janukovyča viesť vládu a pokračujú v rokovaniach.
„Zoznam vecí, ktoré by mala urobiť ukrajinská vláda, je stále dlhý, nech v nej sedí ktokoľvek,“ napísal na Facebooku exšéf slovenskej diplomacie Eduard Kukan.