ŽENEVA. Ďalšie rokovania medzi predstaviteľmi sýrskeho režimu a opozície sa v utorok neuskutočnia.
Vo vyhlásení o tom informovala OSN s tým, že ranné stretnutie prerušili a poobedňajšie zrušili potom, čo zástupcovia sýrskej vlády obvinili Spojené štáty z financovania terorizmu.
Strohé vyhlásenie uvádza, že "na poobedie či večer sa žiadne stretnutie neplánuje".
Priame rokovania znepriatelených strán by mali pokračovať v stredu ráno o 10:00.
Opozícia je ochotná zrušiť obliehanie dedín
Členka opozične delegácie Rimna Fleihanová uviedla, že vyslanec OSN Lachdar Brahímí rokovanie odložil, pretože režim nie je ochotný "spolupracovať v žiadnej záležitosti vrátane humanitárnych otázok či otázky vytvorenia prechodnej vlády".
Ranné stretnutie sa okrem toho začalo návrhom predstaviteľov sýrskej vlády, aby účastníci rozhovorov spoločne odsúdili USA za podporu terorizmu.
Hovorca sýrskej opozície Lúaj as-Sáfí medzitým informoval, že opozícia je ochotná zrušiť obliehanie troch provládnych sýrskych dedín na severe krajiny.
Je to súčasť širšej dohody o uľahčení situácie obliehaných miest na oboch stranách. Sáfí povedal, že bojovníci Slobodnej sýrskej armády (SSA) sú ochotní uvoľniť tlak na šiitske dediny Nubl, az-Zahrá a al-Fúá.
Dodal, že vláda sýrskeho prezidenta Bašara Asada nesúhlasila so zrušením obliehania starého mesta v Homse, ktoré je v rukách povstalcov. Pre dosiahnutie akejkoľvek dohody je to podľa agentúry Reuters kľúčové.
"Požiadali sme režim, aby zrušil obliehanie všetkých miest a súhlasili sme so zrušením obliehania akéhokoľvek veľkého a malého mesta zo strany Slobodnej sýrskej armády," povedal Sáfí.
SSA obkľúčila tri mestá, ktoré podľa opozičného hovorcu používali vládne sily ako predmostie pre útoky na Aleppo.
Opozícia nechce Asada, režim to odmieta
V utorok sa malo konať už štvrté kolo priamych rokovaní medzi sýrskou vládou a opozíciou.
V nedeľu sa obe znepriatelené strany dohodli na evakuácii žien a detí z obliehaných častí mesta Homs, ktoré okupujú povstalci. Pondelok bol venovaný politickým témam, a to najmä vytvoreniu novej prechodnej vlády, rozhovory však uviazli na mŕtvym bode.
Opozícia trvá na tom, že Asad musí rezignovať a v novej vláde nesmie mať žiadne miesto. Režim to odmieta a tvrdí, že prezident v žiadnom prípade neodstúpi.