Po rozsiahlom zatýkaní a následných čístkách na polícii a prokuratúre došlo k sporom medzi tureckým premiérom a vodcom hnutia Hizmet.
ANKARA. Turecký duchovný Fethullah Gülen, ktorý žije od roku 1999 v exile v Spojených štátoch, v pondelok poprel, že by dával pokyny pri vyšetrovaní rozsiahlej korupčnej aféry.
V prvom televíznom rozhovore po 16 rokoch, ktorý poskytol BBC, uviedol, že jeho celosvetovo rozšírené hnutie Hizmet (Služba) bolo zneužité na odpútanie pozornosti od podstaty kauzy.
Gülen tiež vyslovil predpoklad, že Erdogana jeho najbližší poradcovia zámerne uviedli do omylu.
Duchovný má milióny priaznivcov
Decembrový korupčný škandál, ktorý viedol k rezignácii troch ministrov a k zadržaniu podnikateľov blízkych vláde, sa stal pre Erdogana najväčšou výzvou počas jedenástich rokov jeho pôsobenia v úrade premiéra.
Vyústil do otvoreného sporu s Gülenom a jeho hnutím s miliónmi priaznivcov po celom svete.
Erdogan vykreslil vyšetrovanie korupcie ako pokus o prevrat v justičnom systéme a vytvorenie štátu v štáte prostredníctvom sympatizantov hnutia Hizmet, z ktorých mnohí v Turecku pôsobia práve v polícii a súdnictve.
Gülen túto interpretáciu odmietol a uviedol, že mnohí odvolaní policajní dôstojníci a zamestnanci súdov a prokuratúry nemali s jeho hnutím nič spoločné.
Tvrdenia, že všetci odvolaní štátni zamestnanci sa hlásili k rovnakým myšlienkam, označil za prehnané a účelové.
Vyšetrovanie škandálu stagnuje
Gülen v rozhovore uviedol, že vláda musí reagovať na podozrenie z korupcie.
"Úplatkárstvo, skorumpovanosť štátnych zamestnancov, zlé manažovanie tendrov boli až doteraz považované za trestné činy, preto sa s nimi policajné štruktúry pustili do boja," uviedol Gülen a sarkasticky dodal, že policajti "si asi neboli vedomí, že to už prestalo byť zločinom".
Vláda dosiaľ v podstate neuviedla dôvod čistiek v policajnom zbore a preradenie viac ako 100 prokurátorov a sudcov, ku ktorým došlo po vyšetrovaní korupčnej kauzy.
Faktom je, že od týchto personálnych zmien vyšetrovanie kauzy stagnuje.
Turecké médiá navyše informovali, že zatykače vydané na 45 ľudí, vrátane premiérovho syna, boli novovymenovanými prokurátormi zrušené.
Gülen sa zaslúžil o to, aby Erdoganova strana AKP vyhrala od roku 2002 troje parlamentné voľby v rade. Pred niekoľkými týždňami však medzi ním a Erdoganom došlo k sporu, ktorý by sa mohol prejaviť aj v rozdrobení tábora podporovateľov AKP.
Pre odchádzajúceho premiéra by to pred budúcoročnými prezidentskými voľbami nebola priaznivá správa. Je v nich jedným z kandidátov.