Z Kyjeva od nášho redaktora MIRKA TÓDU
Kyjevský stredoškolák Dima má len šestnásť rokov. Jeho spolužiak mu s vypätím všetkých síl pomáha natiahnuť si brnenie alá Hviezdne vojny a vyrážajú na horiace barikády do vládnej štvrte. Dôchodca Volodymyr smerujúci rovnakým smerom sa im smeje.
Čoraz viac Ukrajincov nielen v Kyjeve, ale aj v ukrajinských regiónoch je pripravených ísť do otvorenej konfrontácie s režimom prezidenta Viktora Janukovyča.
Ani Dimu, ani Volodymyra nijako neuspokojila víkendová prekvapivá ponuka prezidenta Viktora Janukovyča, ktorý počas rozhovorov s lídrami opozície ponúkol post premiéra lídrovi strany Baťkivščina (Vlasť) Arsenijovi Jaceňukovi a lídrovi UDAR-u Vitalijovi Kličkovi post vicepremiéra pre humanitárne záležitosti.
Majdan neverí ponuke
Čo ponúkol
- Post premiéra pre Arsenija Jaceňuka a vicepremiéra pre humanitárne záležitosti pre Vitalija Klička.
- Zmena ústavy späť do roku 2004, keď mal prezident menej právomocí.
- Amnestia demonštrantom aj polícii.
- Opozícii ani majdanu to nestačí, ponuke neveria, preto sa rokuje ďalej.
„Je jasné, že opozícia nemôže prijať prezidentovu ponuku, ten musí odstúpiť,“ rozpráva študent Dima a s kamarátmi vyráža brániť barikády na Hruševského ulici oproti parlamentu.
Na kyjevskom Námestí nezávislosti ponuku opozícii odmietli veľmi opatrne s tým, že budú ďalej vyjednávať.
Náhly kandidát na premiéra Jaceňuk vyhlásil, že je pripravený niesť zodpovednosť za krajinu smerom k Európskej únii.
„Musia trvať minimálne na dvoch veciach. Návrat k ústave z roku 2004, ktorá obmedzuje prezidentské právomoci, a prevziať vládu so zámerom okamžite podpísať asociačnú dohodu s Európskou úniou, to úplne postačí,“ povedal pre SME Jurij Andruchovyč, ktorého výzva európskym občanom sa stala veľmi populárnou aj na slovenskom Facebooku.
„Nemôžeme prestať s protestmi, pretože by to znamenalo náš súhlas s tým, že sa naša krajina navždy premení na väznicu. Mladá generácia Ukrajincov, ktorá vyrástla a sformovala sa už v postsovietskom období, nie je schopná akceptovať akúkoľvek diktatúru,“ napísal Andruchovyč vo vyhlásení a varoval Úniu, že v tom prípade jej hrozí vlna nových utečencov a nová Severná Kórea na jej východných hraniciach.

Čoho sa boja v Kyjeve
Na prvý pohľad strašidelného scenára sa však obávajú aj politickí analytici ako Volodymyr Horbač z kyjevského Inštitútu pre euroatlantickú spoluprácu.
„Janukovyč celú ponuku povedal Jaceňukovi ako položart, už len preto to netreba brať vážne,“ hovorí ukrajinský politológ.
„Napriek tomu z toho vyšla opozícia ako víťaz a uverila mu veľká časť jeho vlastných ľudí. Janukovyč stráca vplyv medzi oligarchami, a aj vo vlastnej vláde a v parlamente,“ myslí si politológ, ktorý sa obáva, že prezident zvolí silový scenár proti majdanu, pretože vie, že môže prísť o všetko.
A v prípade použitia násilia by to podľa neho už Janukovyč nezvládol. „Tá vlna protestov je príliš silná. Pokojne by sa demonštranti vrhli do partizánskeho boja, keby došlo k novému krviprelievaniu,“ dodáva.
Kľúčový pre Ukrajinu môže byť utorok, keď sa prvýkrát zídu poslanci, aby rozhodovali napríklad o zmene ústavy, ktorú prezident navrhol opozícii, alebo o vyslovení dôvery ministrovi vnútra.
Na poslancov majú často väčší vplyv oligarchovia ako prezident.
Je to pasca. Prezidentovi sa nedá veriť
Mala len 25 rokov, keď sa stala najmladšou poslankyňou Ukrajiny za Baťkivščinu. Radšej sa však vrátila k právnickej profesii. Robí dobrovoľníčku na majdane a roznáša čaj. ELINA ŠYŠKINA (31).
Politici, demonštranti aj analytici hovoria, že prezidentova ponuka je pasca. Aj vy si to myslíte?
„Neverím Janukovyčovi ani žiadnemu jeho ministrovi či poslancovi. Stratili našu dôveru, pretože bojujú proti Ukrajincom. Pozrite sa napríklad na jeho sľub, že zmení ústavu. Na to potrebuje návrh zákona, ktorý nielen nemá, ale ani len preň nemá podporu v parlamente. Najskôr potrebuje v prvom hlasovaní 226 hlasov, potom 300, a to teraz čelí vo vlastnej Strane regiónov revolte. Je to blaf.“
Mala by opozícia trvať na predčasných prezidentských voľbách?
„Prečo nie? Pozrite sa, čo sa deje v ukrajinských regiónoch. Protestujúci sa pokúsili zaútočiť už aj na úrad guvernéra v Záporoží a Dnepropetrovsku na východe, to sú prezidentove bašty. V Donecku sú tisícky ľudí, čo podporili majdan vrátane ultras zo Šachtaru. To isté sa stalo v Charkove. Stratil dôveru už aj na východe a juhu krajiny.“
Preto si zrazu zmyslel ponúknuť vládu opozícii?
„Skôr to bol tlak oligarchov. Janukovyč nemá kontakt s realitou, je mu jedno, čo robia ľudia, nie však oligarchovia ako Achmetov, Firtaš či Porošenko. Spoločnosť najbohatšieho Ukrajinca Rinata Achmetova v rozpore s vyhláseniami ministra vnútra či šéfa jeho prezidentskej kancelárie hovorí o jedinom riešení – nenásilnom. Ak by došlo k rozvráteniu krajiny, prišli by o biznis, pretože by sa východná časť krajiny dostala pod ruskú kontrolu a oligarchovia by prišli o veľa.“
V čom by nemala opozícia ustupovať?
„V zrušení diktátorských zákonov, nielen zmenách a rovnako potrestaní ľudí zodpovedných za násilie ako šéfa prezidentskej kancelárie Andreja Kľujeva, známeho ako jastrab, ktorý má najväčší problém s nenásilným riešením konfliktu, pretože vie, že by to bol jeho koniec. Ak na to zabudnú, môžu veľmi rýchlo stratiť dôveru ľudí z majdanu, ktorý veľmi zmenil ukrajinskú spoločnosť. Cítime sa viac ako občania, ktorí dokážu riešiť veci aj sami.“