Janukovyč ponúkal post premiéra. Neprijali ho, chcú ďalej rokovať
Z Kyjeva od nášho redaktora MIRKA TÓDU
„Vyjdite von! Vyjdite von!“ kričalo niekoľko stoviek demonštrantov, ktorí v noci na nedeľu obkolesili Ukrajinský dom, konferenčnú budovu v centre Kyjeva, hneď vedľa barikád na Námestí nezávislosti.
Boli dve hodiny ráno, teploty vonku klesali na mínus 18 stupňov, prezident Viktor Janukovyč pred niekoľkými hodinami ponúkol opozícii post premiéra aj vicepremiéra a demonštranti neútočili na nikoho menej významného ako špeciálne jednotky Berkut, ukrajinský specnaz.
V Ukrajinskom dome sa v sobotu schovalo okolo dvesto členov Berkutu.
Keď sa to dozvedeli aktivisti, ktorí strážia barikády vo vládnej štvrti, rozhodli sa ich z konferenčnej haly vyhnať. V sobotu sa im takto viackrát podarilo obsadiť ministerstvá, ľudia v regiónoch zase dobýjali budovy lokálnych vlád.
Radikálov nahradili bežní UkrajinciOkná Ukrajinského domu rozbíjali a niektorí z demonštrantov sa pokúšali preniknúť priamo dnu, kde zatiaľ ťažkoodenci udržiavali bojové formácie.
Na aktivistov začali striekať vodu. Ich oblečenie v silných mrazoch ihneď zamŕzalo, ani to ich však neodradilo. Odkedy vo vládnej štvrti zahynuli najmenej dvaja aktivisti a v sobotu zraneniam podľahol tretí, demonštranti pritvrdili.
Radikálov z futbalového klubu Dynamo a nacionalistov z Pravého sektora nahradili bežní Ukrajinci. Mnohí sa vyzbrojili bejzbalovými palicami, niektorí dokonca aj sekerou, aby ochránili majdan, keby sa minister vnútra Vitalij Zacharčenko rozhodol, že proti nemu použije silu.
Tvrdý zákrok naznačovalo Zacharčenkove vyjadrenie zo soboty, že ten, kto zostane na majdane, bude považovaný za extrémistu.
Vyjednávať prišiel šéf majdanuNa začiatku „útoku na Berkut“ si špeciálne jednotky pomohli dymovými granátmi. Neskôr spoza rozbitých okien len z času na čas zarachotila a zablikala svetelná petarda.
„Oni sú úplne hlúpi, na čo sa tam vôbec trepali?“ hovoril o Berkute 60-ročný Kyjevčan, ktorý sa pridal k mladým demonštrantom. „Zrejme chceli uzavrieť demonštrantov na barikádach na druhej strane námestia, Hruševského ulici.“
Vyjednať pokojný odchod členov Berkutu prišiel s ampliónom v ruke Andrij Porubyj, vojenský šéf „samoobrany majdanu“, ktorého úlohou je chrániť protestujúcich pred provokatérmi a predchádzať konfliktom. To sa mu darilo aj vo chvíľach, keď na námestie prišlo protestovať milión ľudí.
„Ľudia utvorte koridor, aby postupne mohli vychádzať Berkuťáci von,“ zaznelo na schodoch. Pred rozbitými oknami boli v tej chvíli natlačení novinári. Niektoré televízie zacítili silný príbeh a zo „šturmu“ prenášali živý prenos.
Protestujúci vytvorili priestor a do budovy zamierili zdravotníci ošetriť dvoch zranených. Onedlho na to už príslušníci špeciálnych jednotiek vychádzali z budovy jeden po druhom.
Bez zrážok odišli na príkaz ministraMinisterstvo vnútra ráno vyhlásilo, že ústup Berkutu nariadil sám minister vnútra Vitalij Zacharčenko, človek, ktorého rezignáciu a vyšetrovanie za policajnú brutalitu požaduje opozícia aj demonštranti.
Dvesto členov špeciálnych jednotiek v budove oddychovalo, napísalo ministerstvo v stanovisku. Mali vystriedať kolegov, ktorí strážia parlament na Hruševského ulici. „Nenechali sa uniesť provokatérmi. Nedali dôvod k vystupňovaniu napätia a prejavili sebadisciplínu.“
Demonštranti to oslavovali ako malé víťazstvo. Ukrajinský dom obsadili, postavili k nemu stráže a zdá sa, že si ho plánujú udržať.
Aktivita Zorjan Škirjak na Facebooku napísal, že Berkut zanechali v Ukrajinskom dome, kde sa nachádza aj múzeum histórie, spúšť a smetisko. Budovu využívali od začiatku decembra. „Teraz tam upratujeme a robíme inventarizáciu múzea.“
S prezidentom chcú ďalej rokovaťPrezident Viktor Janukovyč v sobotu šokoval lídra opozičnej strany Baťkivščina Arsenija Jaceňuka a ponúkol mu kreslo premiéra vo vláde.
Opoziční lídri najskôr dlho mlčali a až na Kyjevskom námestí pred demonštrantmi vyhlásili, že sú síce pripravení niesť zodpovednosť za vládu, lenže stále trvajú na predčasných prezidentských voľbách ešte tento rok a zrušení „diktátorských zákonov“ zo 16. januára.
„Nepredali nás. Mohli nás predať, ale nepredali,“ vydýchla si reportérka televízie Ukrajina Olesja Koval.
Jaceňuk neskôr povedal, že Janukovyčovu podmienku ešte „ani neodmietli, ani neprijali“.
„My neodmietame ten návrh, ale ani ho neprijímame. Ešte povedieme seriózne rokovania na úrovni troch opozičných síl,“ vyhlásil Jaceňuk na webe strany Baťkivščina.
Na Facebooku už bol tvrdší. „Malo by to byť riešenie majdanu, a nie Janukovyča. Sme pripravení na seba zobrať zodpovednosť za osud krajiny. No s takými podmienkami, aké si dáme my sami.“