Moskva 24. júna (TASR) - Prosbu pápeža Jána Pavla II. o odpustenie chýb a hriechov spôsobených katolíkmi, ktorú v sobotu adresoval pravoslávnym veriacim po príchode na Ukrajinu, považuje ruská pravoslávna cirkev za dobré znamenie vo vzájomných vzťahoch oboch cirkví. Pre agentúru AFP to dnes povedal Arsenij Sokolov, vysoký predstaviteľ ruskej pravoslávnej cirkvi a poverenec pre vzťahy s Vatikánom.
"Toto ospravedlnenie považujeme za dobré znamenie, po ktorom však musí nasledovať snaha začať priamy a otvorený dialóg, pretože v súčasnosti nám vo vzájomných vzťahoch najviac chýba práve úprimnosť," vyhlásil Sokolov.
Zároveň reagoval aj na vyhlásenie Jána Pavla II., podľa ktorého neprišiel na Ukrajinu s úmyslom "získavať nových katolíkov, ale svedčiť o Kristovi spolu s kresťanmi všetkých cirkví a spoločenstiev." Podľa Sokolova je jednou z kľúčových požiadaviek na začatie vzájomného dialógu práve úplné skončenie činnosti katolíckej cirkvi, zameranej na získavanie nových veriacich na "pravoslávnej pôde".
Pápež Ján Pavol II. v sobotu po svojom príchode do Kyjeva poprosil v ukrajinčine pravoslávnych veriacich o odpustenie hriechov a chýb z dávnej i nedávnej minulosti, a zároveň ich uistil, že im "katolíci ponúkajú odpustenie spôsobených neprávostí".
V ruskej spoločnosti, či už medzi pravoslávnymi, liberálmi alebo konzervatívcami, našla pápežova prosba o odpustenie rôznu odozvu. Niektorí považujú slová Jána Pavla II. za úprimné a očakávajú, že teraz prišiel rad aj na ich patriarchu Alexija II., aby sa ospravedlnil katolíkom.
Iní zase tvrdia, že pápež mal s návštevou Ukrajiny počkať, kým ho nepozve pravoslávna cirkev, a neuspokojiť sa len s pozvánkou prezidenta Kučmu. V tejto situácii jeho príchod totiž nepomôže zblíženiu oboch cirkvi, ale len poskytne zámienku pre všetkých extrémistov, či už v gréckokatolíckom alebo pravoslávnom tábore.
V radoch pravoverných pravoslávnych sa pápežove zmierlivé slová nestretli s veľkým pochopením. Ako pravoslávni sa cítia ohrození činnosťou katolíckej cirkvi v Rusku, ktorej navyše vyčítajú, že stratila "svoju dušu a skoncovala s tradíciami".
Mnohí Rusi však nechápu spory ohľadne pápežovej návštevy a celý konflikt dvoch kresťanských cirkví. Ako povedal pre agentúru AFP jeden mladý pravoslávny Moskovčan, nechápe, prečo sa predstavitelia oboch cirkví nedokážu posadiť k jednému stolu. "Celá táto história je absurdná, keď si uvedomíme, že sa modlíme k tomu istému Bohu," tvrdí radový veriaci.